17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Slovenskí rebeli: Po Komárne cez víkend lietali bosorky!

A to hneď v centre mesta. Pohybovali sa po Dome Matice slovenskej a jeho bezprostrednom okolí.  Neveríte? A to hneď krojované! Nie, nehľadajte za tým žiaden zlet na krížnych cestách (hoci DMS stojí v bezprostrednej blízkosti križovatky). Šlo o Rebelky, no nie hocijaké. Slovenskí rebeli totiž premiérovali svoj nový muzikál – aké prekvapenie, Bosorka.

Slovenskí rebeli: Po Komárne cez víkend lietali bosorky!

Prečo Bosorka?

Komárno je jedným z piatich miest, kde sú dochované historické záznamy o stredovekých procesoch s bosorkami. Inkvizícia sa teda okrem týmto preslávenej Krupiny, či Trnavy, realizovala aj v našom slávnom meste. Nosnou témou muzikálu je to, čo prežíva aj dodnes – istá forma mágie, ľudové liečiteľstvo a všetky tie „veci“, za ktoré boli ženy, ale aj muži, pred niekoľkými storočiami súdení.

Jozef ČERNEK: Slovenský rebel v Komárne úspešne vedie divadlo a Maticu slovenskú

Moderné technológie

Muzikál sa rodil viac, ako pol roka a ako režisér Jozef Černek, tak aj primáška Júlia Černeková, či vedúca súboru Slovenskí rebeli Roberta Krmášková využili na prípravu a nácvik aj moderné technológie. Vyžiadala si to epidemiologická situácia a rôzne karantény v rámci súboru.

Ste pozvaní!

Reprízu si môžete pozrieť v Dome Matice slovenskej už najbližšiu sobotu – 26. marca o 17:03. Rebelov však určite uvidíte aj v rámci Komárňanských dní, ktoré sa budú konať tradične na prelome apríla a mája.

Foto: Slovenskí rebeli

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články