12.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Slovenská technická univerzita má záujem zvýšiť počet zahraničných študentov aj z ázijských štátov

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave má záujem zvýšiť počet zahraničných študentov nielen z blízkeho európskeho okolia, ale aj z ázijských štátov vrátane Vietnamu.

Vzhľadom na históriu i súčasný stav kontaktov oboch krajín sú na to dobré predpoklady. Vyplynulo to zo stretnutia rektora STU Olivera Moravčíka s veľvyslancom Vietnamskej socialistickej republiky na Slovensku Nguyenom Tuanom na pôde STU. Informuje o tom univerzita na svojom webe.

Obaja partneri sa zhodli, že s pôsobením vietnamských študentov a podnikateľov má Slovensko bohaté skúsenosti. „Zaujímame sa o zahraničných študentov nielen z krajín blízkeho okolia, ale aj z Ázie, osobitne z Vietnamu, s ktorým máme dlhú tradíciu vzťahov,“ povedal Moravčík. Vietnamskému ambasádorovi dal do pozornosti fakt, že štúdium v slovenčine môžu mať potenciálni vietnamskí študenti dokonca zadarmo a univerzita tiež poskytuje sociálne štipendium a rôzne formy podpory.

Slovenská technická univerzita má záujem zvýšiť počet zahraničných študentov aj z ázijských štátov
Foto: Archív NN

Prorektorka pre propagáciu a zahraničie STU Ľubica Vitková pripomenula, že univerzita má dohody o spolupráci s dvoma vietnamskými univerzitami v Hanoji a Ho Či Minovom Meste. Vďaka grantom je možné nielen pôsobenie vietnamských študentov, ale aj vedcov na STU. Rektor Moravčík predstavil vietnamskému ambasádorovi tiež rozsiahlu spoluprácu STU s priemyslom, výskumné programy, startupy a spoločné podniky a tiež projekt špičkového vedeckého kampusu CEVIS, ktorý STU pripravuje spolu s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied.

Veľvyslanec vyzdvihol vysokú úroveň technického vzdelania, ktoré poskytuje STU. Štúdium v slovenskom jazyku je podľa neho pre vietnamských študentov veľmi náročné, vyslovil sa však za nájdenie spôsobu, ako by mohli mladí ľudia z Vietnamu študovať na STU.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články