28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

HZS: Preškoľovala svojich psovodov pre lavínové akcie

Zimné preškolenie psovodov a psov spojené s obnovením a získaním odbornej spôsobilosti na „Záchrannú činnosť pomocou lavínového a pátracieho psa“ realizovalo v uplynulých dňoch Školiace stredisko Horskej záchrannej služby. Na akcii v Doline Zeleného plesa vo Vysokých Tatrách sa zúčastnili aj traja poľskí psovodi TOPR so psami, informovala HZS na svojej internetovej stránke.

„Zúčastnení psovodi si precvičili postupy pri záchrane vykopaného pacienta spod snehovej pokrývky, kde bol pridaný aj chemicko-synteticky pach. Pes musel pach lokalizovať a štekaním dať najavo psovodovi miesto nálezu,“ priblížili horskí záchranári.

Počas preškolení realizovaných v trojdňových etapách sa organizovali aj večerné cvičné lavínové akcie, zamerané na precvičenie postupov a organizácie prác na lavíne. Zároveň sa uskutočnil aj výcvik ovládateľnosti psov, a tiež precvičenie použitia lavínových vyhľadávacích prístrojov.

Zdroj: TASR

Foto: laviny.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články