9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Slovenská pošta zaznamenáva v závere roka vysoké množstvo zásielok so zakázaným obsahom

Slovenská pošta zaznamenáva predovšetkým v závere roka vysoké množstvo zásielok so zakázaným obsahom. V zásielkach do zahraničia, ale aj v rámci krajiny, je zakázané posielať omamné a psychotropné látky, jedy, jadrové materiály, rádioaktívne látky, vysoko rizikové chemické látky, výbušniny, muníciu, zápalné kvapaliny, strelné zbrane, nože a podobne. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Slovenská pošta zaznamenáva v závere roka vysoké množstvo zásielok so zakázaným obsahom
Nedovoľujú sa ani zásielky, ktorých úprava alebo viditeľný obsah je urážlivý alebo hanlivý. Foto ilustračné

Slovenská pošta upozorňuje, že posielať je zakázané tiež živé zvieratá, pričom výnimkou sú len vybrané druhy hmyzu. Zákaz sa vzťahuje aj na ohrozené druhy voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín. Zásielky s obsahmi alebo úpravou, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí či poškodiť životné prostredie, sú tiež zakázané. Nedovoľujú sa ani zásielky, ktorých úprava alebo viditeľný obsah je urážlivý alebo hanlivý. Slovenská pošta vysvetlila, že šperky, drahé kovy, bankovky, poštové známky a iné ceniny je možné zasielať, no len v poistených balíkoch.

„Ak sa medzi zásielkami určených na leteckú prepravu vyskytne zásielka s nedovoleným obsahom, komplikuje a spomaľuje to vypravenie lietadla a v konečnom dôsledku aj doručenie zásielok. Poštové podniky sú povinné zásielky s nedovoleným obsahom z prepravy vylúčiť. Ak zamestnanci Slovenskej pošty zistia v zásielke nedovolený obsah, pošta informuje príslušné orgány verejnej správy,“ uviedla Slovenská pošta s tým, že odosielateľom odporúča, aby si pred podaním balíkov na pošte najskôr skontrolovali, či posielaný tovar nie je vylúčený z prepravy. Zoznam vecí, ktoré sú z distribúcie v medzinárodnej preprave vylúčené, možno nájsť na stránke Slovenskej pošty v časti Poštové podmienky – medzinárodný styk, bod 8. Pošta žiada zákazníkov, aby tieto nariadenia v plnej miere rešpektovali.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články