3.1 C
Nitra
streda, 29 novembra, 2023

Školská psychologička: Naučme deti BYŤ SAMÉ SEBOU

V súčasnosti sa v spoločnosti čoraz častejšie skloňuje pojem byť autentický za každých okolností. Nepoužívať masky, ktoré sme v detstve nadobudli, aby sme vyhoveli svojim najbližším. Autenticita v sebe zahŕňa poznanie svojich silných a slabých stránok a konanie na základe svojho presvedčenia a hodnôt.

Školská psychologička: Naučme deti BYŤ SAMÉ SEBOU
Školská psychologička Michaela Artemiou

Deti sa rodia s prirodzenou autenticitou

Byť sám sebou je beh na dlhé trate. Vyžaduje si vyjsť zo svojej komfortnej zóny a byť k sebe úprimný, ako veci cítim, ako by som ich chcel. Nie ako to vyžaduje naše okolie. Udržanie vlastnej individuality a identity sa netýka len detí, ale každej vekovej kategórie. Podľa školskej psychologičky sa deti rodia s prirodzenou autenticitou, avšak ich prirodzená schopnosť byť samými sebou býva často ovplyvňovaná v procese výchovy a socializácie. „Jedným z významných dôvodov prečo deti strácajú túto schopnosť, je tlak okolia na prispôsobenie sa normám a očakávaniam spoločnosti. Deti často dostávajú od rodičov, učiteľov, priateľov ale aj zo strany sociálnych médií informácie o tom, čo by mali robiť, ako by sa mali správať, ako by mali vyzerať…Tieto informácie môžu byť pre deti častokrát mätúce a môžu viesť až ku strate vlastnej identity,“ vysvetlila školská psychologička Michaela Artemiou.

ZATEPLENIE budov môže výrazne ZNÍŽIŤ spotrebu plynu, na kúrenie ho používa 1,4 milióna domácností

Prirodzená túžba každého dieťaťa je byť prijímané svojím okolím. Preto ďalším dôvodom straty autenticity býva strach z odmietnutia a neprijatia, ak sa cítia odlišne od svojich rovesníkov. „Táto obava môže viesť k prispôsobeniu sa a skrývaniu svojho skutočného prežívania,“ dodáva Michaela Artemiou.

 Ukážte svojim deťom, že je normálne byť sám sebou

Byť sám sebou je základným predpokladom šťastného života. Kľúčovú rolu v tejto oblasti zohrávajú najmä rodičia, prostredníctvom ktorých sa učíme vnímať a komunikovať svoje pocity. Osvedčenou cestou, ako rodičia môžu prispieť k autenticite svojho dieťaťa, je vlastný príklad v každodennom živote. Prezentovať svoju vlastnú individualitu a pravdivo vyjadrovať svoje emócie, pocity a názory. „Rodičia môžu podporiť autenticitu u detí poskytovaním priestoru na sebaurčenie a sebavyjadrenie. Podporovať deti v ich záujmoch a aktivitách. To umožní deťom rozvíjať svoje záujmy a talent a posilní ich autentickosť a sebadôveru. Mali by byť otvorení pre názory a nápady svojich detí (aj keď môžu byť odlišné od ich vlastných názorov) a umožniť im, aby sa rozhodovali sami pre seba, samozrejme, v rámci bezpečných hraníc. Je tiež dôležité učiť deti, ako vyjadriť svoje pocity a myšlienky, ale aj byť ochotní im pomôcť v porozumení prežívaných emócií. Týmto sa deti naučia, ako komunikovať s ostatnými a vyjadrovať vlastné potreby, myslí si detská psychologička Michaela Artemiou.

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok

Jednou z ciest ako podporiť úprimné prejavy detí v každodennom živote sú spoločenské hry. Pri hraní sa deti cítia uvoľnene. Je to čas, kedy  vám môžu porozprávať, čo všetko zažili, čo ich trápi, alebo čo sa im v ten deň podarilo. Jednoducho byť tu jeden pre druhého a zabaviť sa. Pridanou hodnotou je, že prostredníctvom hier dokáže dieťa spoznať nielen svoje reakcie na rôzne situácie, ale si ich aj naplno prežiť v bezpečnom prostredí domova.

„Aj vďaka hre môže vaše dieťa spoznávať svoje emócie a nebáť sa ich prejavovať. Pravdivým prejavom v hre ukážeme najmenším členom rodiny, že každý z nás má v sebe silné a slabé stránky, s ktorými pracujeme celý život,“ myslí si Štepánka Zoubková, odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik.

O spoločnosti Piatnik 

Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka 190-ročným skúsenostiam pri výrobe hier či kariet spája tradíciu s modernými technológiami a využíva len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 miliónom stolových hier a 1 miliónom skladačiek puzzle dokazuje, že spoločenské hry nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť Piatnik pôsobí v 60 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na www.eshop-piatnik.cz

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x