16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Silvestrovská noc v Nitre: Amatérske ohňostroje po celom meste, dokedy ešte?

V Bratislave je celoročne zakázané používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Platí to aj počas Silvestra (31. 12.) i na Nový rok (1. 1.). Výnimkou sú len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika. Aj v Bratislave pôvodne chceli uplatniť výnimku používania pyrotechniky od 31. decembra od 22.00 h do 1. januára 02.00 h. Zastupiteľstvo však vyhovelo návrhu niektorých poslancov, ktorí v roku 2016 odporučili celoročný zákaz. 

V Nitre ohňostroj nebude. Prečo poslanci doteraz nezakázali používať hlučnú zábavnú pyrotechniku?

Veľkolepý ohňostroj a petardy počas silvestrovských osláv nepodporuje mesto Nitra už štvrtý rok. „Tak ako minulý, aj tento rok darujeme občianskemu združeniu Regionálne centrum Slobody zvierat v Nitre finančný dar vo výške 3 500 €,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú zverejnilo mesto Nitra na svojej stránke. „Delobuchy plašia napríklad vtáky tak, že v osudnú noc húfne odlietajú, ich odlety počas silvestrovskej noci dokonca zachytili radary. Zároveň vtáky v strese našuchoria perie a dostanú sa do polohy, pri ktorej dochádza k energetickým stratám. V chlade tak mnohé z nich neprežijú. Trpia aj ďalšie zvieratá, znečisťuje sa vzduch, voda aj pôda.“

Novoročná Nitra v plameňoch, desiatky ľudí museli evakuovať

Ako to však každoročne býva, mesto síce nebude mať ohňostroj, ale mnohí si urobili ten svoj vlastný – doma. Na záhrade, pred panelákom, a polícia nemá šancu. Napokon, v Nitre je používanie pyrotechniky povolené. V Nitre platí, že pyrotechniku obyvatelia používať môžu. Ide však iba o štyri hodiny na prelome roka. Teda od 31. decembra od 22.00 hodiny do 1.januára do 2.00. Ide o pyrotechnické výrobky všetkých kategórií.

Takto to na Silvestra v noci vyzeralo v Nitre. Viem, že niekto bude namietať, že čo už môžeme mať proti ohňostrojom, ale práve v túto noc v Nitre vyhorel bytový dom. Navyše, pred rokmi nebola takáto munícia voľne dostupná, ľudia nechovali v bytoch toľko zvierat a väčšine stačil jeden ohňostroj organizovaný mestom. Je čas možno používanie pyrotechniky a amatérskych ohňostrojov zakázať a nájsť spôsob, ako potešiť tých, ktorí si oslavy na konci roka bez neho nevedia predstaviť.

Hena

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články