20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

SHMÚ vydal výstrahy pred poľadovicou, snežením, závejmi i vetrom na horách

Snežiť má v piatok najmä na severnom Slovensku. Môže sa tam na horách vyskytnúť aj silný vietor. Na východnej polovici Slovenska hrozí poľadovica. Meteorológovia preto vydali výstrahy prvého stupňa, informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.
      

Poľadovica sa môže tvoriť v niektorých okresoch Trenčianskeho, Banskobystrického, Prešovského kraja a v celom Žilinskom kraji. „Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity – doprava, pohyb osôb, infraštruktúra,“ varujú meteorológovia s tým, že poľadovica môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.
      V Žilinskom kraji treba počítať so snežením, miestami môže napadnúť desať až 20 centimetrov nového snehu. Výdatnejšie môže podľa meteorológov snežiť najmä v okresoch Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín, Čadca a Žilina. Výstrahy platia predbežne do 15.00 h.
      Pozor si bude treba dávať aj na snehové jazyky a záveje. Tvoriť sa môžu v Trenčianskom, Banskobystrickom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Výstrahy platia do 20.00 h. Výstraha pred vetrom platí pre okres Poprad do polnoci.
      Na horách Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja sa môže rozfúkať silnejší vietor. V priemere môže dosiahnuť rýchlosť 70 kilometrov za hodinu, v nárazoch 110 až 135 kilometrov za hodinu. Do 15.00 platí výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách pre okresy Tvrdošín, Poprad, Liptovský Mikuláš a Brezno.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články