9.1 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Na polnočné omše na Vianoce platí výnimka zo zákazu vychádzania

Na polnočné sväté omše na Vianoce platí výnimka zo zákazu vychádzania. Vyplýva to z uznesenia vlády SR zo 14. decembra.
      

Na polnočné omše na Vianoce platí výnimka zo zákazu vychádzania

Od 17. decembra v čase od 20.00 o 5.00 h platí zákaz vychádzania. „Obmedzenie zákazu vychádzania sa nevzťahuje na cestu na bohoslužbu, na cestu na účel účasti na bohoslužbe alebo na náboženskom úkone, ak ide o osobu, ktorá sa považuje za osobu v režime očkovaná alebo prekonala ochorenie COVID-19 podľa opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadeného Úradom verejného zdravotníctva SR, a na cestu späť,“ priblížila na svojom webe Konferencia biskupov Slovenska.
      

Neodmysliteľnou súčasťou Štedrého večera v rímskokatolíckych kostoloch sú polnočné omše. Spievajú sa počas nich slovenské koledy a vianočné piesne vrátane svetoznámej rakúskej melódie Tichá noc, svätá noc, ktorú skomponoval v roku 1818 organista Franz Xaver Gruber v malej rakúskej dedinke. Na mnohých miestach sa konajú aj tzv. skoršie „polnočné omše“, napríklad už o 22.00 h, na ktorých sa zúčastňujú rodiny s deťmi a starší ľudia. V kostoloch a domácnostiach veriacich nechýbajú betlehemy a vyzdobené a rozžiarené vianočné stromčeky.      
      Tohtoročné slávenie Vianoc poznačila, podobne ako vlani, pandémia nového koronavírusu. Počas konania bohoslužieb musí byť obmedzená kapacita v kostoloch.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články