3.1 C
Nitra
streda, 29 novembra, 2023

Sheilu, ktorá spálila KORÁN najskôr posielali na psychiatriu, teraz má čeliť obžalobe

Špecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 1. marca hlavné pojednávanie vo veci Sheily Sz.

Sheilu, ktorá spálila KORÁN najskôr posielali na psychiatriu, teraz má čeliť obžalobe
Sheila (fotomyliptov.sme, arch)

Tá je stíhaná pre trestné činy výroby extrémistického materiálu, rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov. Samosudca ŠTS pritom v auguste 2021 uložil obžalovanej ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. Následne v septembri toho istého roku rozhodnutie odobril aj Najvyšší súd SR. O uložení ochranného liečenia rozhodol prvostupňový súd súd ešte predtým v apríli 2021. NS SR však vtedy vec vrátil na opätovné rozhodnutie.

Sheila Sz. už predtým čelila trestnému stíhaniu pre trestné činy výroby a rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia rasy, národa a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov. Stíhanie voči nej súviselo s videom, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán. Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom. Súd pôvodne v tejto veci vytýčil hlavné pojednávanie, neskôr však konanie zastavil.

Sheile Sz., ktorá pálila Korán, právoplatne uložili ochranné psychiatrické liečenie

Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. NS SR však v marci 2017 väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x