18.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Hirman predstavil zástupcom pekárov a cestovinárov možnosti pomoci

Minister hospodárstva Karel Hirman dnes na pôde ministerstva hospodárstva prijal zástupcov Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Hlavnou témou stretnutia bola aktuálna téma enormne vysokých cien energií, ktoré sa premietajú do každej oblasti života štátu vrátane potravinárskeho sektoru. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Mária Pavlusík.

„Minister Hirman oboznámil predstaviteľov SZPCC s možnosťami, ktoré majú podnikatelia v tomto sektore k dispozícii z pohľadu pripravovaných riešení na základe rozhodnutia vlády SR a finančných, administratívnych a kompetenčných možností rezortu. Stretnutie s predstaviteľmi SZPCC bolo ďalším z radu stretnutí ministra Hirmana so zástupcami podnikateľov, ktorí vysoké ceny energií pocítili najvýraznejším spôsobom,“ uviedla Pavlusík.

Investičnú pomoc od štátu v podobe úľavy na dani z príjmu dostal tento rok aj nitriansky Foxconn

Zástupcovia SZPCC pod vedením jeho predsedu Milana Lapšanského informovali ministra Hirmana o problémoch, ktoré zažívajú členovia ich zväzu v súvislosti s obrovským nárastom cien energií. Predseda predstavenstva počas stretnutia zdôraznil, že pekárne patria medzi vysoko energeticky náročné výroby a preto je náklad na energie pre nich popri nákupe surovín na výrobu pečiva zásadný. Za najväčší problém považujú oblasť trhu s elektrinou a vzájomné vzťahy s dodávateľmi, ktorí od podnikateľov v potravinárstve vyžadujú zálohy vopred, čo vzhľadom na prudký nárast cien pre nich predstavuje enormnú záťaž na priebežné pokrývanie finančných tokov.

Hrozí nám NEDOSTATOK chleba a pečiva? Šokový nárast cien energií ohrozuje malé a stredné pekárne

Predstavitelia zväzu však zároveň ocenili doterajšiu pomoc rezortu hospodárstva, ktorá bola spustená už v decembri minulého roka a ktorú využil nemalý počet pekárov, cukrárov či cestovinárov.

Ďalej v diskusii podrobne prediskutovali podmienky mechanizmov a podmienok pomoci pripravované rezortom pre rok 2023. Minister Hirman osobitne vyzdvihol schému pomoci, ktorej druhá fáza bude pokračovať od februára. Podmienky schémy budú rovnaké ako v decembri 2022 a oprávnení žiadatelia budú môcť získať až 80 percent z oprávnených nákladov na kúpu samotnej komodity nad úroveň stropu vo výške 199 eur/MWh pre elektrickú energiu a 99 eur/MWh pre zemný plyn. O kompenzácie za prvý kvartál 2023 bude možné požiadať do konca júna 2023, pričom v tomto roku ministerstvo hospodárstva zdvojnásobuje limit na hospodársku jednotku zo 100-tisíc na 200-tisíc eur na jeden mesiac.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x