17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Sezóna tráv pokračuje: Alergici musia byť opatrní

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých, pŕhľavy a skorocelu. Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol vysoké koncentrácie už len na severnom Slovensku. Konštatovala to v súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Vplyvom búrkovej činnosti a prívalových dažďov dochádzalo k výrazným regionálnym rozdielom. Pokračujúca sezóna tráv vrcholila na strednom a severnom Slovensku, kde vysoké denné koncentrácie dosahoval aj peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Najvyššie denné hladiny peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Žiline, v Banskej Bystrici a Bratislave.

Sezóna tráv pokračuje a podľa Lafférsovej aj v najbližších dňoch očakávajú vysoké koncentrácie jej peľu v ovzduší najmä na strednom a severnom Slovensku. Vo významnej miere sa môže vyskytovať i peľ pŕhľavy, skorocelu a štiavu. Denné hladiny peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých výrazne poklesnú už aj na severe územia. Agát, baza a lipa sa vyskytne len v nižších denných hladinách.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x