25.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Prezidentka SR Zuzana Čaputová omilostila odsúdených na dlhoročné tresty za pestovanie marihuany

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila milosť dvom odsúdeným za zadováženie a prechovávanie marihuany vo veľkom rozsahu. TASR o tom informoval v piatok prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

V prvom prípade omilostila 63-ročného muža, ktorý trpí viacerými ťažkými, nevyliečiteľnými ochoreniami. Marihuanu pestoval, aby utlmoval chronické bolesti, pričom návykovú látku ďalej nepredával a pred výkonom trestu viedol riadny život. Súd mu vymeral trest odňatia slobody na 11 rokov a prepadnutie majetku. „Z uloženého 11-ročného trestu odňatia slobody vykonal už viac ako polovicu. Vzhľadom na jeho zdravotný stav je odkázaný na invalidný vozík a nachádza sa v nemocnici pre obvinených a odsúdených. Ďalší výkon trestu by bol v jeho prípade podľa prezidentky nehumánny,“ uviedol Strižinec.

V druhom prípade prezidentka omilostila 40-ročného muža, ktorý bol odsúdený na 10 rokov. „Pri posudzovaní žiadosti o milosť prezidentka zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval, okrem predmetného odsúdenia nebol súdne trestaný a nespáchal ani priestupok. Pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval a bol jediným živiteľom rodiny s 12-mesačným dieťaťom,“ uviedol Strižinec o odsúdenom, ktorý si z trestu odpykal takmer polovicu. „Prezidentka mu zvyšok trestu odpustila pod podmienkou, že dva roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ dodal Strižinec.

Prezidentka v súvislosti s oboma prípadmi upozorňuje, že na aktuálnej schôdzi Národnej rady je predložený vládny návrh novely Trestného zákona, ktorý by v podobných prípadoch v budúcnosti umožnil uložiť tresty s miernejšou trestnou sadzbou.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x