19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Sen noci svätojánskej od M. Hložeka je dielom augusta v Turčianskej galérii

Tempera Sen noci svätojánskej od Milana Hložeka je dielom mesiaca august v Turčianskej galérii v Martine. Dielo z roku 1961 vybrala galerijná pedagogička Turčianskej galérie Ivana Vicena.

„Zachytenie tajomstva, hĺbky svetla či netradičné ťahy štetca vťahujú diváka nepriamo do taju deja. Pamätám sa, ako som videla toto dielo prvýkrát v našom depozitári a bola jeho energiou očarená. Vyžaroval z neho pokoj a záhada v jednom, čosi hlbšie, neopísateľné… Nech už ho vnímame ako závesný obraz či scénografiu, väčšina diel Hložeka má tento silný mysterický nádych,“ uviedla galerijná pedagogička.

Milan Hložek (1929 – 1975) pôsobil ako výtvarník a scénograf v Divadle SNP Martin. Pôvodne sa podieľal na kostýmovej tvorbe, časom sa však dostal k scénografii. Jeho scénografia sa zameriavala na silný vizuálny účinok. V martinskom divadle sa podieľal na inscenáciách Antigona (1956), Mačky na rozpálenej plechovej streche (1966), Sen noci svätojánskej (1961), Hamlet (1974). K jeho tvorbe patrí niečo cez 40 výprav pre televízne inscenácie, dodala Turčianska galéria.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x