16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

SaS: Vyzývame občanov, aby podpísali PETÍCIU na zakotvenie PRÁVA DETÍ mať pri sebe rodiča v nemocnici

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje návrh zákona poslankyne Vladimíry Marcinkovej o zdravotnej starostlivosti za tak zásadný, že organizuje verejnú petíciu, ktorá má byť adresovaná všetkým poslancom, aby novelu zákona podporili. Jej cieľom je garantovať maloletým pacientom právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby.

SaS: Vyzývame občanov, aby podpísali PETÍCIU na zakotvenie PRÁVA DETÍ mať pri sebe rodiča v nemocnici
Dieťa má mať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti garantované právo na nepretržitú prítomnosť rodiča

Dieťa má mať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti garantované právo na nepretržitú prítomnosť rodiča. Toto právo už dnes vyplýva z medzinárodných predpisov, ktoré stoja nad našimi zákonmi a sú pre Slovensko záväzné. Napriek tomu v praxi nastávajú prípady, kedy sa toto právo detí porušuje, preto pacientske organizácie, ochranca práv, ale aj autority v práve a medicíne kontinuálne vyzývajú, aby sme v legislatíve urobili poriadok a pomohli dodržiavaniu tohto práva v praxi. Presne o to sa novelou usilujem. Druhý právny rozmer novely je, že zákonný zástupca zastupuje dieťa a má okrem iného za dieťa aj zákonom zakotvenú rodičovskú zodpovednosť, pod ktorú spadá ochrana dieťaťa. Tej nemôžeme brániť.” uviedla poslankyňa NR SR za SaS Vladimíra Marcinková.

Petíciu nájdete tu: Verejná výzva na zakotvenie práva detí mať pri sebe rodiča v nemocnici

Novelu zákona, ktorá by maloletým pacientom garantovala právo mať pri sebe v nemocnici blízkeho človeka, už raz do parlamentu Vladimíra Marcinková predkladala. Za návrh vtedy hlasovalo len 30 poslancov, zvyšok zástupcov ľudu na apel ľudskoprávnych organizácií ani potreby detí nepristúpil.

KATASTROFÁLNA situácia v BPC Beluša. Je to NEÚNOSNÉ, hovorí predseda miestnych odborov Miloš KAPUŠ, ktorého sa chce vedenie firmy zbaviť

„Neprijatím zákona sa to však pre mňa neskončilo. Otvorením tejto témy sa na mňa začali húfne obracať rodičia, ktorí boli od svojich detí počas hospitalizácie dieťaťa odlúčení, opisovali mi, čo to urobilo so správaním ich dieťaťa, so psychikou ich, rodičov, ale písali mi aj dospelí ľudia so spomienkami na svoje pobyty v nemocnici z detstva, bez blízkej osoby, s traumatizujúcimi spomienkami, ktoré si so sebou nesú ešte aj v dospelosti. Odbremení sa však aj preťažený personál od základných úkonov a deťom zabezpečí potrebnú blízkosť. Aj preto je potrebné mať pri detských pacientoch sprievod blízkej osoby. Chcem poprosiť všetkých, ktorým nie je táto téma ľahostajná, aby vyjadrili svoju podporu tejto novele a podpísali verejnú výzvu na jej prijatie. Jedine spoločným tlakom dokážeme zmeniť veci k lepšiemu proti tým, ktorí sa akejkoľvek zmene bránia,“ doplnila Marcinková.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x