17.6 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

SaS: Pre chyby v eurofondových projektoch v PPA môžeme prísť o zdroje a podporu

Po viac ako roku a pol fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) pod novým vedením sa podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) ukazuje, že agentúra stále nie je schopná transparentne a efektívne riadiť eurofondy.

Dokazujú to výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR z prvej polovice tohto roku. Pre chyby tak hrozí, že časť financií budeme vracať späť do Bruselu a v budúcnosti môžeme dostať na poľnohospodárske projekty oveľa menej európskych dotácií.

„NKÚ SR urobil v rokoch 2016 až 2020 v agentúre sedem kontrol, z ktorých päť bolo zameraných práve na európske fondy. Zistené boli veľké nedostatky, ktoré sa týkali administratívneho hodnotenia a posudzovania žiadostí o dotáciu, ako aj nedostatočného odhaľovania konfliktu záujmov u zamestnancov, neprehľadnosti a nesystémovosti pri projektoch či nedodržiavania lehôt,“ vysvetlila poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. NKÚ SR tak tento rok podľa nej kontrolu zopakoval, aby zistil, či sa nedostatky podarilo odstrániť, no ukázalo sa, že ich je stále viac ako dosť. „Hrozí nám, že pre zle nastavené procesy prídeme o časť eurofondov, pretože nie sme schopní ich efektívne riadiť a tým pádom ani čerpať,“ poznamenala s tým, že PPA stále nemá dobre nastavený systém, čo vyvoláva podľa NKÚ SR pochybnosti o objektivite a transparentnosti. Agentúra je pritom kľúčovým poskytovateľom verejných zdrojov na podporu v poľnohospodárstve.

SaS: Pre chyby v eurofondových projektoch v PPA môžeme prísť o zdroje a podporu
Pre chyby tak hrozí, že časť financií budeme vracať späť do Bruselu a v budúcnosti môžeme dostať na poľnohospodárske projekty oveľa menej európskych dotácií. Zdroj:fb

Ďalším významným problémom je podľa Jarmily Halgašovej nedodržiavanie lehôt na vyhlasovanie výziev na projekty, pričom tie musia byť vyhlásené v súlade so schváleným plánom, čo je v riadení eurofondov povinnosťou. „V rokoch 2021 a 2022 dokonca nebolo vyhlásených až 11 výziev. Aj pre nedodržanie tejto povinnosti Slovensku hrozí, že časť európskych zdrojov budeme vracať späť do Bruselu. Navyše, pre lajdáckosť sa v budúcnosti pokojne môže stať, že budeme dostávať z európskeho rozpočtu na poľnohospodárske projekty oveľa menej peňazí,“ uviedla J. Halgašová. NKÚ SR preto na základe tohtoročnej kontroly odporučil Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby od PPA požadoval priebežné informácie o auditoch či prijímaní opatrení a zároveň rezortu pôdohospodárstva, aby činnosť agentúry intenzívnejšie kontroloval.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články