17.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

SaS: Machinácie so zlatom? Minister Hirman sa nečinne prizerá lacnému vývozu zlata zo Slovenska

Machinácie so slovenským zlatom podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) pokračujú. Minister hospodárstva Karel Hirman sa pritom len nečinne prizerá, ako sa za pár drobných zo Slovenska vyváža naše nerastné bohatstvo.

„Slovenska banská spoločnosť, ktorá prevádzkuje baňu Rozália, uvádza vo svojich výkazoch, koľko kilogramov zlata ročne vyťaží, avšak pri platbách o tom nie je ani zmienka. Namiesto zlata vykazujú ťažbu “polymetalickej rudy”. Všetko nerastné bohatstvo je totiž podľa zákona vlastníctvom štátu. Ten, kto ho vyťaží, ho môže predať, no musí štátu odviesť poplatok. Zjednodušene povedané, v prípade zlata je tento poplatok vo výške 5 percent hodnoty vyťaženej suroviny. Pri polymetalickej rude sú to len 2 percentá a do roku 2020 to bolo len 0,1 percenta. Takúto rudu Slovenská banská spoločnosť spracuje a vyvezie do zahraničia, extrahuje z nej zlato a následne ho predá,“ vysvetlil poslanec Národnej rady SR a expert SaS pre energetiku Karol Galek s tým, že spoločnosť zarobí a Slovensko tak ročne prichádza približne o pol milióna eur.

Podľa SaS je Šudíkov zákaz klietkových chovov je populistický a nateraz nerealizovateľný

SaS na túto kauzu upozorňovala už v roku 2019. „Po našom nástupe na ministerstvo hospodárstva sme menovali nového šéfa Hlavného banského úradu, ktorý vo veci začal okamžite konať a vymeral Slovenskej banskej spoločnosti nedoplatok 2 milióny eur. Celý tento proces sa naším odchodom z vlády upratal do stratena. OĽaNO totiž na úrady dosadilo svojich nominantov a odvtedy sa problém nerieši,“ dodal K. Galek s tým, že nie je vôbec namieste, keď sa minister na tlačovkách prezentuje ako etalón boja proti korupcii.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x