12.6 C
Nitra
nedeľa, 21 apríla, 2024

SaS: Šudíkov zákaz klietkových chovov je populistický a nateraz nerealizovateľný


Klietkové chovy nosníc sú na Slovensku dlhodobo diskutovanou témou, no podľa poslankyne za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmily Halgašovej nie je možné ich v horizonte niekoľkých rokov úplne zakázať. Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo vidí problém najmä v tom, že ambícia zakázať tento chov od roku 2029 je len poslaneckým návrhom zákona bez riadneho pripomienkovania, pričom sa o ňom nerokovalo ani so samotnými chovateľmi.

Do tvorby legislatívy nebolo podľa Jarmily Halgašovej zapojené ani ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré je za túto oblasť priamo zodpovedné. „Takéto návrhy, ktoré budú mať výrazný negatívny vplyv na podnikateľov a štátny rozpočet, nemôžu prichádzať z poslaneckých lavíc. Hydinári by totiž na prerobenie chovov potrebovali 75 miliónov eur. Opäť ide o veľmi neštandardný legislatívny postup a len akýsi populistický a ľúbivý nápad bez premyslenia dôsledkov, tento raz z dielne poslanca Tomáša Šudíka,“ povedala J. Halgašová s tým, že takýto návrh preto nepodporíme.

Ochranári zverejnili zábery z klietkového chovu sliepok. Pochádzajú aj zo známych firiem v Nitrianskom kraji

Strana SaS sa prerobeniu chovov hydiny nebráni. Treba však mať k dispozícii všetky potrebné dáta, viesť diskusiu aj s ohľadom na riziká zdravotnej bezpečnosti a pozitív pre spotrebiteľov a zmenu chovov kompenzovať zo strany štátu. Finančnú pomoc pritom nemusí pokryť len štátny rozpočet, môžu sa využiť aj finančné prostriedky zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Negatívny nebude len vplyv smerom k chovateľom, ale aj k spotrebiteľom. Chovatelia budú mať zvýšené náklady, pričom niektoré chovy úplne zaniknú. Na pultoch tak spotrebitelia vajcia z domácich chovov nenájdu. Zvýšením nákladov a likvidáciou domácej konkurencie sa prirodzene zvýši aj cena vajec v obchodoch. Pritom vajcia z klietkového chovu nie sú nijako zdravotne závadné, sú rovnako kvalitné ako tie od nosníc z voľného výbehu. O zákaze sa diskutuje aj na pôde Európskej únie, no plošný nateraz zavedený nie je. Ak sa tak jedného dňa stane a začneme pre dobré životné podmienky zvierat prebudovávať chovy, treba ísť na to systematicky a hlavne musíme na to nájsť financie,“ dodala Jarmila Halgašová.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x