25.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Šaľa: Zavedenie miestneho poplatku odsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva

Mesto Šaľa obnovilo miestny poplatok za rozvoj. Od začiatku budúceho roka zaplatia stavitelia 5 eur za štvorcový meter v prípade fyzických osôb a 10 eur za štvorcový meter v prípade právnických osôb. Zavedenie poplatku odsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí zároveň znížili pôvodne navrhované sadzby poplatku na polovicu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Kollerová.

Samospráva zaviedla miestny poplatok za rozvoj po prvýkrát v roku 2020. Schválený poplatok pre fyzické osoby predstavoval 10 eur za štvorcový meter a pre právnické osoby 20 eur za štvorcový meter. Výber dosiahol sumu 18.169 eur. Následne bol poplatok za rozvoj pre rok 2021 zrušený. Podľa primátora Šale Jozefa Belického sa zrušením poplatku zlepšili podmienky pre podnikateľské prostredie, ktoré bolo v tom čase poznačené krízou a zároveň sa znížili výdavky na výstavbu rodinných domov.

Poplatok za rozvoj môžu zaviesť mestá a obce od začiatku roka 2017. Predmetom dane je pozemná stavba, na ktorú bolo vydané právoplatné stavebné povolenie. Poplatníkom je buď fyzická alebo právnická osoba, ktorá je uvedená na stavebnom povolení ako stavebník. Poplatková povinnosť vzniká dňom právoplatnosti stavebného povolenia, poplatok za rozvoj vyrubuje mesto rozhodnutím.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články