28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Nitra: Biskupstvo obnovuje Mariánske súsošie na hradnom kopci

Nitrianske biskupstvo sa rozhodlo obnoviť Mariánske súsošie na hradnom kopci. Pilier so sochou Panny Márie Immaculaty a sochami svätcov, známy ako Morový stĺp, bol naposledy renovovaný v rokoch 1992 až 2008. Aktuálna obnova je naplánovaná tak, aby bola ukončená najneskôr v roku 2022, informovalo biskupstvo.
      V minulom roku nechalo Nitrianske biskupstvo pilier vyčistiť pomocou vodnej pary, vďaka čomu boli odstránené vonkajšie prachové nánosy i náletová zeleň rastúca medzi sochami. Po odstránení nánosov a nečistôt však bolo zjavné, že je potrebný opätovný zásah reštaurátorov. Vo veľmi zlom stave bola najmä socha Panny Márie Immaculaty, z ktorej opadalo zlátenie. Niektoré časti súsošia je potrebné dotmeliť a ochrániť pred stojacou dažďovou vodou, aby nepoškodzovala plochy v okolí sôch a neumožňovala rast náletovej zelene. Obnovu Mariánskeho súsošia financuje Nitrianske biskupstvo z vlastných zdrojov v odhadovanej výške 15.000 eur.
      Vrcholnobarokové súsošie vysoké 11 metrov je situované na južnom svahu hradného kopca. Postavené bolo z rozhodnutia vtedajšieho nitrianskeho biskupa Imricha Esterházyho v roku 1750 sochárom Martinom Vogerlem na pamiatku veľkých morových epidémií v rokoch 1710 a 1739.

Zdroj: TASR

Foto: sk.wikipedia.org NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články