15.9 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Rusko: Tínedžer dostal päť rokov väzenia za hru Minecraft

Na päť rokov odňatia slobody a  pokutu 30.000 rubľov (približne 350 eur) odsúdil vo štvrtok súd v Rusku 16-ročného Nikitu Uvarova za to, že údajne chcel v počítačovej hre Minecraft nechať vybuchnúť virtuálnu budovu Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Informovala o tom agentúra AFP.

Vojenský súd v síbirskom meste Kansk uznal Uvarova za vinného z „nácviku teroristických aktivít“, uviedol ľudskoprávny právnik Pavel Čikov na sociálnej sieti Telegram s tým, že trest si tento stredoškolák odpyká v trestaneckej kolónii.
      Čikov dodal, že ďalší dvaja obžalovaní boli zbavení obvinenia a súd im uložil podmienečné tresty, pretože spolupracovali s vyšetrovateľmi.
      Pojednávanie sa konalo za zatvorenými dverami.
      Trestné konanie proti tínedžerom sa v Kansku začalo ešte v lete 2020. Chlapcov vtedy zadržali po tom, čo po meste vylepovali letáky na podporu absolventa Moskovskej štátnej univerzity Azata Miftachova, pričom jeden z nich dali aj na budovu FSB.

Rusko: Tínedžer dostal päť rokov väzenia za hru Minecraft
Foto: Ilustračné NN

Po zadržaní im polícia zhabala mobilné telefóny. Z ich komunikácie na sociálnej sieti VKontakte vyplynulo, že vo videohre Minecraft si postavili budovu FSB a chceli ju „pre zábavu vyhodiť do vzduchu“.
      Podľa vyšetrovateľov však zámerom tínedžerov bolo spáchať útok na skutočné sídlo FSB, keďže tiež skúšali vyrábať výbušné zariadenia a nacvičovali ich odpálenie v opustených budovách.

Tínedžeri spočiatku čelili obvineniu z členstva v teroristickej organizácii, za ktoré je prísnejšia trestná sadzba, no pre nedostatok dôkazov bolo stiahnuté.
      Uvarov vo svojej záverečnej reči podľa novín Novaja gazeta odmietol obvinenie a vyhlásil, že ak ho odsúdia, trest si odpyká „s čistým svedomím a dôstojne“. Zdôraznil, že nie je terorista. Poprel, že by bol niekedy do četu napísal, že plánuje „niekoho či niečo vyhodiť do vzduchu“, pretože „som nič (také) neplánoval a nikoho (na to) nepripravoval“.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články