3.1 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

Dánsko plánuje utlmiť očkovanie proti covidu

Dánsky úrad verejného zdravotníctva predpokladá, že od jari utlmí program očkovania proti ochoreniu COVID-19, a v súčasnosti nevidí ani dôvod na podávanie tretích dávok vakcíny deťom a štvrtých dávok ohrozeným skupinám.

Informuje o tom TASR, pričom čerpá zo správy agentúry Associated Press.
      Dánsky zdravotnícky úrad vo svojom piatkovom vyhlásení zdôvodnil tieto úvahy ústupom tretej vlny epidémie koronavírusu v krajine „v dôsledku rozsiahlej imunity obyvateľstva“.
      

„Vysoká zaočkovanosť v Dánsku, predovšetkým treťou dávkou, znamená, že rastúce prípady nákazy dokážeme zvládať bez ťažkých priebehov,“ uvádza úrad.
      Dánska vláda v januári v dôsledku rýchlo sa šíriaceho variantu omikron rozhodla o podávaní štvrtej dávky vakcíny starším obyvateľom a ďalším rizikovým skupinám. Dánsky úrad verejného zdravotníctva však teraz vyhodnotil, že tri dávky poskytujú dostatočnú ochranu pre klientov domovov dôchodcov a osoby nad 85 rokov a štvrtá dávka nateraz nie je potrebná.
      Dánsko nedávno zrušilo väčšinu protipandemických opatrení s tým, že COVID-19 už nepredstavuje „spoločensky nebezpečné ochorenie“, keďže variant omikron príliš nezahlcuje zdravotnú starostlivosť. Dánsko okrem toho najnovšie zaznamenalo mierny pokles v týždennom počte nových prípadov nákazy.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články