13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Ruské médiá pod tlakom vymazali obsah zverejnený Navaľným o ruských oligarchoch

Niekoľko nezávislých spravodajských médií v Rusku v utorok uviedlo, že dostali príkaz vymazať obsah súvisiaci s vyšetrovaním korupcie zo strany kritika Kremľa Alexeja Navaľného, opisujúci okázalý životný štýl predstaviteľov ruskej elity. Informovala o tom agentúra AFP.
      

Televízny kanál Dožď či spravodajský web Meduza.io informovali, že ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) ich varovala, aby odstránili správy, inak im hrozí zablokovanie.
      

Podľa slov novinárov sa požiadavky Roskomnadzoru týkali investigatívnych príspevkov Navaľného o údajnej korupcii, ktorej sa mali dopustiť predstavitelia ruskej elity vrátane prezidenta Vladimira Putina.
      Fond boja s korupciou (FBK), ktorý založil Navaľnyj, zverejnil vlani v januári na internete investigatívny filmový dokument o údajnom luxusnom Putinovom sídle na pobreží Čierneho mora, o ktorom tvrdili, že ho prezidentovi postavili ruskí oligarchovia. Film od svojho zverejnenia zaznamenal už viac ako 120 miliónov pozretí.
      Väčšina médií uviedla, že bola povinná zmienenej požiadavke vyhovieť a príslušný obsah vymazať.

CENZÚRA: Facebook zaplatil v Rusku pokuty 17 miliónov rubľov za nezákonný obsah
      

Roskomnadzor na žiadosť o vyjadrenie k týmto správam neodpovedal, píše AFP.
Podľa AFP ide o najnovšie z opatrení ruských úradov, ktorými zvyšujú tlak na nezávislé médiá a novinárov. V krajine už desiatky nezávislých médií a ich pracovníkov označili za „zahraničných agentov“ alebo priamo zakázali.
      Minulý rok boli Navaľného politické organizácie vrátane FBK označené za extrémistické. Samotného opozičného politika po návrate do Ruska začiatkom minulého roka okamžite vzali do väzby a po rýchlom procese odsúdili na 2,5 roka väzenia za porušenie podmienok predchádzajúceho podmienečného trestu.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články