24.7 C
Nitra
piatok, 20 mája, 2022

Španielsko: Prokuratúra plánuje vyšetrovať zneužívanie detí v katolíckej cirkvi

Španielska generálna prokuratúra plánuje vyšetriť prípady zneužívania maloletých osôb príslušníkmi katolíckej cirkvi. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Generálna prokurátorka Dolores Delgadová už prokuratúry v 17 španielskych autonómnych spoločenstvách požiadala, aby poskytli príslušnú dokumentáciu o všetkých prípadoch agresie a zneužívania voči mladistvým vo všetkých náboženských inštitúciách, píše denník El País. Prokuratúry majú dokumenty odovzdať v priebehu desiatich dní.

Španielska ľavicová strana Podemos, ktorá je súčasťou vládnej koalície, Republikánska ľavica Katalánska (ERC) a baskická strana EH Bildu minulý týždeň žiadali zriadenie parlamentnej komisie na vyšetrenie týchto činov

Španielsko: Prokuratúra plánuje vyšetrovať zneužívanie detí v katolíckej cirkvi
Foto: Ilustračné NN

Španielsky parlament začiatok takéhoto vyšetrovania schválil, píše agentúra AFP. Ide o prvé verejné vyšetrovanie zo strany vlády alebo cirkvi v súvislosti s možnými prípadmi zneužívania v krajine, dodáva táto agentúra.

Cieľom vyšetrovanie je zabezpečiť, „aby sa niečo podobné už nikdy viac nestalo“, píše DPA s odvolaním sa na úrad generálnej prokuratúry. Katolícka cirkev v Španielsku pred približne deviatimi mesiacmi po prvý raz zverejnila údaje o prípadoch zneužívania detí.
      Konferencia biskupov vtedy oznámila, že od roku 2001 zaznamenala 220 prípadov sexuálneho zneužívania zo strany cirkevných hodnostárov. Cirkev už podľa svojich vyjadrení ukončila vlastné vnútorné vyšetrovania 151 z týchto prípadov.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články