18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Ruské jednotky vstúpili do Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta

Moskva tvrdí, že jej vojaci „úplne“ obkľúčili juhoukrajinské mesto Cherson, ako aj mesto Berďansk na juhovýchodnom pobreží Ukrajiny. Informuje o tom agentúra AFP a odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenie hovorcu ruského ministerstva obrany.
      

Ruské jednotky v nedeľu ráno podľa miestnych predstaviteľov tiež vstúpili do Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta, odkiaľ sa objavili správy o bojoch v uliciach, informovala spravodajská stanica BBC.
      Šéf charkovskej regionálnej správy Oleh Sinehubov uviedol, že ukrajinské sily bojujú proti ruským jednotkám, a požiadal obyvateľov mesta, aby nevychádzali zo svojich domovov, píše agentúra AP.
      

 Ruským jednotkám sa v nedeľu ráno podarilo vstúpiť do Charkova, druhého najväčšieho mesta Ukrajiny.
S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom v nedeľu informovala spravodajská stanica BBC.
Šéf charkovskej regionálnej správy Oleh Sinehubov uviedol, že ľahké vojenské vozidlá „vtrhli do mesta“ a zdá sa, že ruskí vojaci sú už v jeho centre.
Obyvateľov mesta Sinehubov vyzval, aby nevychádzali z bytov a domov. „Neopúšťajte úkryty! Ozbrojené sily Ukrajiny likvidujú nepriateľa. Žiadame civilistov, aby nevychádzali do ulíc.“

Boje v Kyjeve si vyžiadali život šesťročného chlapca; obeť hlásia aj z Charkova

Boje, ktoré sa odohrávajú v ukrajinskej metropole Kyjev, si v sobotu večer vyžiadali život šesťročného chlapca a niekoľko zranených ukrajinských civilistov. V nedeľu o tom informovala televízia CNN, ktorá sa odvolala na miestne lekárske zdroje.
      

Chlapec zahynul pri streľbe, ku ktorej došlo na západe Kyjeva. Lekár miestnej nemocnice uviedol, že medzi zranenými sú dvaja tínedžeri a traja dospelí.
Ďalšiu obeť hlásia z mesta Charkov, kde delostrelecká paľba v sobotu večer zasiahla deväťposchodový bytový dom, pričom prišla o život jedna žena.
      Záchranná služba podľa CNN uviedla, že budova bola značne poškodená. Do bezpečia sa podarilo evakuovať asi 80 ľudí, z ktorých väčšina sa ukrývala v suteréne budovy.
      

Medzičasom Organizácia Spojených národov oznámila, že zdokumentovala 240 civilných obetí invázie ruských jednotiek na Ukrajinu, pričom je 64 spomedzi nich sú obete na životoch.
      OSN priznala, že počty padlých sú v skutočnosti zrejme „podstatne vyššie“, pretože stále zostáva veľa správ o obetiach, ktorých úmrtie ešte len musí byť potvrdené, informovala v nedeľu agentúra AP.
      Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) súčasne upozornil, že poškodenie civilnej infraštruktúry počas ruskej invázie na Ukrajinu pripravilo státisíce ľudí o prístup k elektrine alebo vode a vytvorilo mapu „humanitárnych situácií“ – väčšinou na severe, východe a juhu Ukrajiny.
      V správe OSN sa uvádza, že vnútorne vysídlených je na Ukrajine momentálne viac ako 160.000 ľudí a ďalších vyše 116.000 ich bolo nútených utiecť do susedných krajín.

Rakety vypálené ruskými jednotkami zasiahli úložisko rádioaktívneho odpadu v kyjevskej pobočke Radónovej asociácie

Sirény varujúce pred možným náletom sa v nedeľu okolo 06.00 h rozozvučali aj v meste Rivne na západe Ukrajiny a v Luck na severozápade krajiny. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.
      Situácia v Kyjeve je pokojná, hlavné mesto je plne pod kontrolou ukrajinskej armády a jednotiek územnej obrany, ubezpečil v nedeľu podľa denníka Guardian prvý viceprimátor mesta Kyjev Mykola Povoroznyk.
      

V noci na nedeľu Kyjev čelil leteckým i raketovým útokom ruských síl. V metropole sa ozývala streľba a došlo k niekoľkým potýčkam so sabotérmi. Až do pondelka v meste platí zákaz nočného vychádzania.      
      Mesto Kyjev je ohrozené aj technogénnou a ekologickou katastrofou, lebo ruské jednotky zasiahli skladisko ropy v meste Vasyľkiv neďaleko Kyjeva.
      Okrem toho rakety vypálené ruskými jednotkami zasiahli úložisko rádioaktívneho odpadu v kyjevskej pobočke Radónovej asociácie, informoval štátny inšpektorát pre jadrovú reguláciu. Ubezpečil súčasne, že civilné obyvateľstvo by nemalo byť ohrozené.
      Podľa ukrajinského ministerstva obrany sa v noci viedli boje v okolí Charkova, kam v nedeľu ráno vstúpili ruské jednotky. Ukrajinská obrana sa chce pokúsiť zatlačiť mimo mesta.
      V noci na nedeľu sa objavila správa, že počas ťažkých bojov v okolí Charkova ruské jednotky údajne vyhodili do vzduchu plynovod. Túto správu ukrajinskej tlačovej agentúry UNIAN však nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.
      Ťažké boje údajne zúrili aj v Luhanskej oblasti.
      

Ruské jednotky dobyli strategicky dôležitý prístav  Mariupol, ktorý sa nachádza na juhu Ukrajiny a v blízkosti východoukrajinských separatistických republík. Bol súčasne  posledným veľkým prístavom v Azovskom mori pod vládnou kontrolou.
      Gubernátor Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny v nedeľu potvrdil, že v dôsledku piatkového útoku ruských jednotiek na mesto Ochtyrka prišlo o život najmenej šesť ukrajinských civilistov – vrátane sedemročného dievčatka.
      Ukrajina uviedla ako terče útokov materskú školu i detský domov, čo však Rusko poprelo, informovala v nedeľu spravodajská stanica BBC.
      Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba obvinil Rusko zo spáchania „vojnových zločinov“ a vyzval Medzinárodný trestný súd na vyšetrenie tohto incidentu.
      DPA dodala, že vysokopostavený predstaviteľ americkej armády informoval, že ruské ozbrojené sily od začiatku invázie do soboty poludnia vypálili na ciele na Ukrajine viac ako 250 rakiet. Väčšinou išlo o rakety krátkeho doletu.
      V rozpore s ruskými tvrdeniami rakety „nepochybne“  zasiahli aj „civilnú infraštruktúru a obývané oblasti,“ povedal zdroj Pentagónu, ktorý dodal, že nateraz nie je jasné, či to bolo úmyselné alebo náhodné.
      V Kyjeve naďalej panujú obavy z ruského útoku. Tamojšie úrady preto porozdávali zbrane obyvateľom mesta a predĺžili zákaz nočného vychádzania – výnimka z neho sa vzťahuje len na presun do krytu.
      V snahe zastaviť postup Rusov ukrajinská správa ciest navrhla demontovať značky a tabule pozdĺž vozoviek a ukrajinská armáda vyzvala obyvateľstvo, aby sa pokúsilo zastaviť postupujúce ruské jednotky akýmkoľvek spôsobom.

Ruské jednotky vstúpili do Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta
Ukrajinskí vojaci sa pozerajú z rozbitého okna vo vojenskom objekte po výbuchu 26. februára 2022 v Kyjeve.  Rusko vo štvrtok v skorých ranných hodinách začalo pozemnú, vzdušnú a námornú inváziu na Ukrajinu, ktorá je najväčším útokom na európsky štát od druhej svetovej vojny. FOTO TASR/AP

Z periférií ukrajinskej metropoly Kyjev hlásili v nedeľu skoro ráno dve veľké explózie, informovala spravodajská televízia CNN s tým, že zásah dostal veľký sklad ropy v meste Vasyľkiv, kde sa nachádza aj letisko.
      Táto oblasť bola podľa ukrajinských predstaviteľov dejiskom ťažkých bojov už v piatok večer.
      Miestne médiá informovali, že zásah ropného skladu vo Vasyľkive potvrdila aj primátorka mesta Natalija Balasynovičová i poradca ukrajinskej vlády Anton Heraščenko. Na mieste ich overil aj štáb CNN.
      Balasynovičová dodala, že mesto a letisko pri ňom boli vystavené silnému ostreľovaniu balistickými raketami. „Nepriateľ chce zničiť všetko naokolo, ale nepodarí sa mu to. Vydržme!“ napísala na sociálnych sieťach podľa CNN.
      Uviedla tiež, že „noc tu bude ťažká, rovnako ako v Kyjeve, ale vydržíme a vyhráme, pretože Boh je s nami“.
      Médiá dodali, že zásah ropného skladu môže vyvolať rozsiahlu technologickú a environmentálnu katastrofu.
      Radnica mesta Vasyľkiv už medzičasom upozornila, že dym a škodlivé látky z horenia sa môžu šíriť akýmkoľvek smerom, preto obyvateľov vyzvala, aby zatvorili okná.
      Rovnaký pokyn dostali aj ľudia v Kyjeve, ktorý leží asi 40 kilometrov severne od miesta výbuchu a mohutného požiaru.
      Na záberoch z miest výbuchov zverejnených na sociálnych sieťach sú zachytené obrovské plamene šľahajúce zrejme z ropného terminálu. Pravosť týchto videí sa BBC zatiaľ nepodarilo overiť.  
      

V meste Charkov ruské jednotky vyhodili do vzduchu plynovod, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter o tom informovala Štátna služba pre špeciálnu komunikáciu a ochranu informácií Ukrajiny.
      Tento úrad súčasne zdôraznil, že „nejde o jadrový útok, hoci výbuch tak vizuálne vyzerá“. Vo videu, ktoré sprevádza text, totiž vyzerá oblak dymu ako typický jadrový „hríb“.
      Ukrajinské hlavné mesto prežíva túto noc v očakávaní ďalšieho mohutného raketového ostreľovania a náletov.
Tamojšia radnica v oznámení zverejnenom na oficiálnej stránke varovala, že osoby, ktoré budú nejakým spôsobom označovať ulice a budovy, aby takto pomohli ruským jednotkám pri cielených náletoch, budú súdené za vlastizradu a hrozí im od 12 do 15 rokov väzenia.
      Radnica tiež vyzvala obyvateľov mesta, aby takéto značky okamžite nahlasovali a informovali o prípadných podozrivých.
      Ukrajinské médiá predtým informovali, že na územie krajiny vstúpili takzvané „spiace skupiny“, ktorých členovia si poprenajímali byty a skrývali sa v nich, čakajúc „na hodinu H“.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články