12 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Primátori hlavných miest krajín V4 volajú po najprísnejších sankciách voči Rusku

Primátori hlavných miest krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a zakladajúci členovia Paktu slobodných miest vyjadrili spolupatričnosť s občanmi ukrajinských miest a obcí. Zároveň odsúdili ruskú agresiu a spoločne vyzvali na čo najprísnejšie sankcie.

„Zaväzujeme sa v rámci spolupráce medzi našimi mestami nájsť praktickú pomoc ukrajinským občanom a úradom za týchto mimoriadnych okolností. Chceme hlasno a jasne apelovať na svetových lídrov, aby zostali jednotní proti tomuto bezprecedentnému barbarskému činu a presadzovali čo najprísnejšie sankcie a kroky na zastavenie agresie na Ukrajine,“ uvádza sa vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísali primátor Bratislavy Matúš Vallo, primátor Prahy Zdeňek Hřib, primátor Varšavy Rafal Trzaskowski a primátor Budapešti Gergely Karácsony.

Primátori hlavných miest krajín V4 volajú po najprísnejších sankciách voči Rusku
Foto: Archív NN

Primátori hlavných miest V4 si myslia, že sankcie by mali zahŕňať odstrihnutie Ruska od „životne dôležitej vysoko zabezpečenej“ platobnej siete SWIFT. Bez tvrdých opatrení podľa nich svet nedokáže toto „šialenstvo“ zastaviť. „Zaväzujeme sa taktiež sledovať situáciu a robiť všetko, čo je v našich silách na to, aby sme obmedzili podozrivé aktivity Ruskej federácie v našich mestách. Nedovolíme, aby zahraničná propaganda rozdelila naše spoločnosti a solidaritu s naším susedom Ukrajinou,“ skonštatovali.

Zároveň oznámili, že organizujú a pripravujú humanitárnu pomoc, preverujú ubytovacie kapacity pre očakávaných utečencov. Chystajú sa poskytnúť im psychologickú a právnu podporu. „Tieto aktivity koordinujeme aj medzi našimi mestami, pričom využívame osvedčené postupy našich partnerov,“ vyhlásili.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články