17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Rušia mu koncerty. Narodený v komunizme, umriem v komunizme. Nohavica sa „nedostatočne“ dištancoval od Putina

Dom kultúry v Uherskom Brode na Uhorskohradisku zrušil na odporúčanie vedenia mesta vypredaný koncert Jaromíra Nohavicu plánovaný na 22. marca. Informoval o tom riaditeľ domu kultúry Radek Srnec a starosta mesta Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL). Túto iniciatívu zdôvodnili nedostatočnou dištanciou speváka voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, informoval portál novinky.cz.

Rušia mu koncerty. Narodený v komunizme, umriem v komunizme. Nohavica sa "nedostatočne" dištancoval od Putina
Zdroj: fb Jaromir Nohavica

Išlo o odporúčanie zo strany rady mesta o zrušení koncertu. Tá odporučila riaditeľovi Domu kultúry Uhorský Brod zrušiť koncert Jaromíra Nohavicu z dôvodu nedostatočnej dištancie speváka voči prezidentovi Ruskej federácie, je napísané v uznesení. Koncert bol pritom vypredaný. Obsadených bolo 542 miest.

Ruský prezident Nohavicovi v roku 2018 udelil Puškinovu medailu určenú ruským občanom aj cudzincom, ktorí sa významne zapísali v kultúrnej oblasti, literatúre či iných odboroch umenia. Hudobník si ju od neho osobne prevzal v Kremli. Krátko po ruskom vpáde na Ukrajinu povedal, že si ocenenie ponechá, pretože ho dostal „za piesne, a nie za bojovanie“.

Proti vojne sa ale Nohavica postavil

Prostredníctvom internetu odvysielal 2. marca zo svojho bytu naživo koncert Vlašťovko, leť. Odsúdil pri ňom vojnu na Ukrajine, spieval ukrajinsky aj rusky a povedal tiež, že nesúhlasí s Putinom a že vojna je mu proti srsti. Pesničkár Jarek Nohavica si na svojich stránkach povzdychol, že si pripadá ako v komunizme. Narodený v komunizme, umriem v komunizme, nazval svoj príspevok.


Pesničkár na svojom webe uviedol, že mu komunisti zakazovali vystupovať už v osemdesiatych rokoch. Vládna cenzúra vtedy tvrdila: „Začal spievať piesne, ktoré urážali našu ľudovú armádu, zosmiešňovali a provokovali poctivých ľudí a mladým, pred ktorými vystupoval, krivili názory…“

Jeho piesne boli podľa komunistov „nezlučiteľné s profilom profesionálneho umelca v socialistickej spoločnosti“.


Nohavica porovnáva komunizmus s faktom, že mu teraz niekoľko usporiadateľov zrušilo koncerty v SR, pretože prijal vyznamenanie od ruského prezidenta Vladimira Putina a po invázii na Ukrajinu sa ho odmietol vzdať. Upozorňoval na to aj na svojom facebookovom profile.

YouTube video

Zdroj: Jarek Nohavica, youtube

Nohavica pritom spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou. Dlho o tom mlčal, až v roku 2006 všetko priznal.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články