23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

RTVS vyraďuje iný názor ako vládna z diskusie, pôjdeme preto jej riaditeľovi po krku, povedal Fico

Predstavitelia strany SMER – SSD vyjadrili veľké znepokojenie nad tým, v akom stave sa dnes nachádza mediálne prostredie. R. Fico pripomenul, že v roku 2020 si po voľbách médiá privlastnili víťazstvo nad súčasnou vládnou koalíciou. Médiá totiž od začiatku boli k tejto vládnej koalícii a k prezidentke veľmi láskavé.

Ďalšia deformácia nastala, keď došiel covid a bola nastavená jasná propagandistická línia a bolo zakázané dávať priestor akýmkoľvek iným názorom. Kto chcel spochybniť postup vlády SR, kto mal iný názor na očkovanie, bol vyraďovaný z verejnej diskusie. No a dnes je nadovšetko jasné, že tieto kritické hlasy, ktoré smerovali proti tejto vláde, proti očkovaniu, sa dnes ukázali ako pravdivé.

Potom došlo tretie zlyhanie mediálneho priestoru a to je vojna na Ukrajine. „Tu je línia propagandy stanovená úplne do každého milimetra. Akýkoľvek hlas, akýkoľvek zvuk sa ozýva proti tejto propagandistickej línii, tak je vyraďovaný z mediálneho prostredia. My to cítime najviac, pretože sme prakticky jediná strana na Slovensku, ktorá otvorene hovorí o mierovom riešení konfliktu na Ukrajine, ale to sa dnes neráta. Kto hovorí o mieri je podľa slovenských médií vojnovým štváčom a kto je za vojnu, tak je v podstate mierový aktivista,“ tvrdí R. Fico.

Podľa jeho slov potom dochádza k javom, ktoré nesedia mediálnemu prostrediu, ktoré sa tvári, že je demokratické. Po prvé sú médiá ako cez kopirák. To sa žiaľ týka aj elektronických médií. „SMER bol 12 rokov súčasťou vládnych koalícií alebo dokonca štyri roky tvoril sám vládu. Nikdy sme neurobili žiadny krok, ktorý by smeroval k ovplyvneniu mediálneho priestoru. Nikdy sme neurobili žiadnu zákonnú úpravu alebo niečo, čo by mohol niekto kritizovať a mohol by povedať, že SMER si prispôsobuje obsah médií na svoj obraz,“ uviedol R. Fico.

Včera sa prednatáčala diskusná relácia sobotné dialógy, no zástupcovi strany SMER – SSD Ľubošovi Blahovi nebol umožnený ani len vstup do budovy rozhlasu a zúčastniť sa tejto diskusie, kde mal byť spoločne s odvolaným ministrom obrany Naďom. Keďže je absolútne zrejmé, že Naď stojí na stane vojnových štváčov a Ľ. Blaha na strane mieru, je nevídané, že RTVS nedá priestor opozičnému politikovi. Kde je zákon, ktorý upravuje postavenie RTVS? Robert Fico potvrdil, že jeho strana pôjde po krku šéfovi RTVS pánovi Machajovi.

Podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek uviedol, že sa obráti na tých, a bude žiadať stanovisko od Rady RTVS a Vysielacej rady (Bývalá Rada pre vysielanie a retransmisiu). Ďalej bude strana iniciovať špeciálny a mimoriadny výbor pre kultúru a médiá, ktorý sa situáciou bude taktiež zaoberať. „Vysvetlenia, ktoré padli ako prvé, že redaktorka o tom nerozhodla, že rozhodol o tom dramaturg sú neprípustné, preto lebo dramaturg nerozhoduje o tom, akým cieľom sa bude pohybovať dotyčná relácia, o tom rozhoduje redaktorka. Cieľ relácie je jednoznačný a to je názorová výmena. Dramaturg v tejto chvíli nemal čo rozhodovať, keď rozhodol, stal sa cenzorom,“ priblížil D. Jarjabek.

Ľuboš Blaha považuje situáciu za mediálny, ale aj politický škandál. Neexistuje krajina v EÚ, kde si predstaviteľ vládnej koalície môže vyberať, kto z opozície s ním pôjde diskutovať. Naď sa evidentne debaty s Ľ. Blahom zľakol, no ešte väčšou hanbou je, že mu pri tom asistuje verejnoprávna RTVS. Pritom novozvolený riaditeľ Machaj po zvolení dával vyhlásenia, že nebudú hrať tú politickú hru, že si budú môcť vyberať, s kým pôjdu alebo nepôjdu do diskusných relácií. Hoci dodal, že Ľ. Blaha má zákaz vstupu do relácie O 5 minút 12, čo je ďalší škandál. „Toto, čo sa včera odohralo je jedna prachsprostá cenzúra. Dokonca verejnoprávna televízia klesla ešte pod úroveň komerčných televízií, ktoré takisto odmietajú pozývať mňa alebo Roberta Fica do televíznych diskusií,“ povedal Ľ. Blaha.

YouTube video

Pýta sa, ako je možné, že predstavitelia verejnoprávnej inštitúcie neumožnia opozícii, ktorá je prítomná v relácii, aby mohla vystúpiť vo verejnom priestore. Myslí si, že je nevyhnutné so situáciou niečo robiť, lebo pokiaľ bude platiť, že právo na názor má len strana, ktorá chce ďalšie predlžovanie vojny a eskaláciu konfliktu, ženieme sa do totality a vojnovej propagandy. Vyzval riaditeľa RTVS Machaja, aby pred voľbami, ktoré sa blížia zabezpečil, aby každý predstaviteľ opozície bude mať priestor v médiách.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x