22.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Robert Fico: NATO vstupuje do kampane proti SMERu-SSD

Predseda strany SMER – slovenská sociálna demokracia v nedeľu na tlačovej besede uviedol, že sa stále častejšie objavujú informácie, ktoré šíria predstavitelia SR na čele s prezidentkou, že Slovensko je ovládané ruskou propagandou a že ľudia sú tým ohlupovaní.

Potvrdil, že z medzinárodných inštitúcií, ktorých je Slovenská republika členom, sa ozývajú šumy po tom, čo prezidentka dlhodobo šíri myšlienky o tom, že Slováci sú zmätení, pokiaľ ide o zahraničnú politiku a treba s nimi pracovať, kto šíri dezinformácie by mal byť riešený štátnymi orgánmi. Rovnako sa v apríli uskutočnila misia 21 ľudí do Bruselu, ktorá opozíciu označila za hlavnú hybridnú hrozbu. Je zrejmé, že sú tu ľudia, ktorí očakávajú, že by mohlo dôjsť k pomoci zo strany medzinárodných inštitúcií v nasledujúcich voľbách.

Z. Čaputová povedala pre web Politico, že Slovensko ovláda ruská propaganda bez toho, aby dala akékoľvek dôkazy. Na to prišla ako odozva iniciatíva NATO, keď v máji 2023 vyhlasuje verejnú súťaž na mediálnu kampaň na Slovensku s názvom Why Ukrajine matters, teda Prečo na Ukrajine záleží? „Kladiem prvú otázku, je to náhoda alebo máme právo špekulovať a konštruovať, že toto je ozvena, ktorá prišla z NATO a zrazu NATO sa chce angažovať na Slovensku s mediálnou kampaňou s názvom Prečo na Ukrajine záleží,“ pýta sa R. Fico.

Momentálne je uzatvorená možnosť podávať prihlášky do tohto obstarávania, ktoré NATO vyhlásilo. To chce prostredníctvom tejto kampane do volieb dosiahnuť zvýšenie počtu Slovákov, ktorí podporujú vojenskú pomoc Ukrajine a tiež zvýšiť počet Slovákov, ktorí veria, že NATO je spôsobilé a zaviazané poskytnúť bezpečnosť SR a zvýšiť počet občanov, ktorí spájajú bezpečnosť Slovenska s Ukrajinou ako suverénnym a nezávislým štátom. SMER rešpektuje členstvo SR v NATO a drží sa zásady, že treba plniť záväzky z toho vyplývajúce. Ale prečo má NATO vstupovať do predvolebnej kampane štýlom, že chce cez mediálnu kampaň zvýšiť počet ľudí na Slovensku, ktorí podporujú pomoc Ukrajine?

R. Fico priblížil, že táto kampaň sa má špeciálne sústrediť na občanov vo veku 25 – 34 rokov a 55 – 65 rokov so stredoškolským vzdelaním, žijúcich mimo Bratislavy, nakoľko títo najviac kritizujú vojenskú pomoc Ukrajine. Ďalej sa v dokumente píše, že dopad kampane sa očakáva na jar/leto 2023, berúc na zreteľ národnú volebnú kampaň k voľbám konajúcim sa 30. septembra. To len potvrdzuje, že ide o bezprecedentný zásah NATO do predvolebnej kampane, ktorá tu bude v najbližších mesiacoch s cieľom odkloniť voličov Smeru od názoru na Ukrajinu a pridať sa k časti národa, ktorá podporuje zbrojenie. „My si myslíme, že to je tak vážna vec, že ako toto vyvolala prezidentka Čaputová svojim plačom, pretože ona opakovane hovorí o tom, že ľudia na Slovensku sú zmätení, že majú zlé názory, že sa otvárajú nožnice, pokiaľ ide o zahraničnú politiku medzi ľuďmi a medzi tým, čo hovoria oficiálne kanály, ako je prezidentská kancelária lebo úrad vlády,“ povedal R. Fico.

Odborníčka na zahraničnú politiku Monika Sofia Soročinová potvrdila, že zámerom prieskumu Globsecu bolo ukázať, že slovenský národ je kvázi naklonený Rusku. V skutočnosti však Globsec zverejňuje takéto prieskumy len preto, aby od svojich sponzorov dokázal naliať viac peňazí do propagandy vo svoj prospech. Často sa podľa nej komunikuje, že je FB ako americká sociálna sieť zneužívané na tzv. ruské naratívy. Ďalej sa ukazuje, že mimovládne organizácie riešia vládne otázky. A tie nie sú na to, aby riešili otázky volieb, sme predsa suverénny štát. A ukazuje sa, že nie je zámer manipulovať voľby zo strany východu, ale zo strany západu, čo potvrdzuje aj zverejnený materiál. Je teda potrebné zamerať sa na naše štátne záujmy, budovať si vlastnú identitu a nenechať sa zviesť mimovládnym sektorom.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x