15.9 C
Nitra
piatok, 22 marca, 2024

Riziko požiaru komína: Odborníci nabádajú ku kontrolám

Skontrolovali ste pred prvým zakúrením či váš komín odpovedá parametrom vhodným pre uvedenie do prevádzky? Pri opomenutí odbornej revízie totiž môžu byť následky devastujúce.

Riziko požiaru komína: Odborníci nabádajú ku kontrolám
Zlému stavu komína sa však dá predchádzať

Hasičský záchranný zbor SR zaznamenal v minulej sezóne 64 požiarov spôsobených nedbalosťou pri vykurovaní. Najčastejším prípadom býva, že sa v nevymetených spalinových cestách vznietia sadze, od ktorých vzplanie celý komín. Ide pritom o príčinu, ktorej sa dá predísť.

ZATEPLENIE budov môže výrazne ZNÍŽIŤ spotrebu plynu, na kúrenie ho používa 1,4 milióna domácností

„V období od septembra 2021 do marca 2022 bola príčina  požiarov spôsobená  nedbalosťou a neopatrnosťou dospelých osôb pri vykurovaní v 64 prípadoch s priamou škodou takmer  500 000,- eur, usmrtená bola jedna osoba a 9 osôb sa zranilo,“  uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec o minuloročnej vykurovacej sezóne. V susednom Česku tomu tak bolo až v 1 124 prípadoch, kedy požiar vznikol z dôvodu nevyhovujúceho stavu komína.  „Najviac požiarov vznikne priamo v komíne, kde sa vznietia nevyčistené sadze. Počas minulej vykurovacej sezóny bolo takýchto požiarov 1 013. Medzi ďalšie príčiny požiarov patrí nevhodná konštrukcia komína, zamurovaný trám v komíne či zlé prieduchy v komíne,“ uvádza Pavla Jakoubková, hovorkyňa Hasičského záchranného zboru Českej republiky. Okrem rizika požiaru zvyšuje zle priechodný komín rovnako riziko otravy oxidom uhoľnatým či inými toxínmi, ktoré nie sú správne odvádzané von, ale hromadia sa v priestore.

Komíny je nutné pravidelne kontrolovať

Zlému stavu komína sa však dá predchádzať. „Predchádzanie požiarov by malo byť verejným záujmom. Aj keď je čistenie komínov možné vykonávať svojpomocne, lepšie je spoľahnúť sa na odborníkov,“ zdôraznil prezident Hasičského záchranného zboru SR Pavol Mikulášek. Bežné kotle a kachle je nutné nechať skontrolovať raz do roka, v prípade vykurovania tuhým palivom dvakrát ročne. Vlastníkom nehnuteľností, ktorí kontrolu zanedbajú, hrozí pri porušení Požiarneho zákona 314/2001 (§4,§14) pokuta od Hasičského záchranného zboru. Právnickej osobe vo výške až 8 298 €. V prípade fyzickej osoby hrozí sankcia vo výške do 99 €.  „Podľa informácii z Komory kominárov Slovenska sa jedná o značné množstvo pokút ročne. Kontroly vykonávajú revízni technici spalinových ciest, protipožiarne hliadky (ak sú v obci zriadené), hasiči, prípadne rôzne inšpektoráty, ktoré kontrolujú aj iné nevyhnutné technické revízie“, podotýka Pavel Mareček z firmy Almeva, ktorá vyrába komíny a spalinové systémy.

Riziko požiaru komína: Odborníci nabádajú ku kontrolám
Ak majiteľ domu, ktorý bol zachvátený požiarom od komínu, nepredloží poisťovni maximálne rok starý doklad o kontrole, môže z poistného plnenia dostať len určitú časť

U bežných majiteľov nehnuteľností sa ale po pečiatke od kominárov väčšinou pýta až poisťovňa, ale to už je oheň na streche. Ak ale majiteľ domu, ktorý bol zachvátený požiarom od komínu, nepredloží poisťovni maximálne rok starý doklad o kontrole, môže z poistného plnenia dostať len určitú časť. „V prípade, že dôjde k požiaru od komínu, ktorý poškodený uplatní u svojej poisťovne, skúma sa vždy príčinná súvislosť medzi poruchou na dymovode a vznikom škody, poprípade jej rozsahom. Klientovi je poistné plnenie krátené len v prípadoch, kedy je táto príčina škody evidentná a zistí sa súčasne, že porušil svoje povinnosti pravidelnej údržby a kontroly. Ak je poškodený v objekte v nájme, musí splnenie svojich povinností doložiť majiteľ domu (prenajímateľ),“ vraví Eva Svobodová z poisťovne UNIQA. Dodáva, že v aktuálnej energetickej situácii a s príklonom ľudí k alternatívnym zdrojom tepla je dôležité myslieť v prípade poistenia tiež na fotovoltaiku alebo tepelné čerpadlo.

(jn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x