1.1 C
Nitra
piatok, 1 decembra, 2023

V prezidentských voľbách zvíťazil Petr Pavel, získal viac ako 58 % hlasov

Novým českým prezidentom bude Petr Pavel. Tento armádny generál vo výslužbe zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb, v ktorom zdolal euroskeptického miliardára a niekdajšieho premiéra Andreja Babiša.

„Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí ma volili, ale zároveň aj všetkým, ktorí ma nevolili, aby prišli k voľbám,“ vyhlásil Pavel podľa webu TV Nova. Budúci český prezident pri rekordnej volebnej účasti, ktorá presiahla 70 %, zároveň získal rekordný počet hlasov.

V prezidentských voľbách zvíťazil Petr Pavel, získal viac ako 58 % hlasov
 PO vyhlásení výsledkov. Zuzana Čaputová a nový český prezident Petr Pavel(AP Photo/Petr David Josek)

Ako referuje web spravodajský web ČT24, Pavel má po zrátaní 99,97 percenta okrskov na konte 58,31 percenta hlasov, kým Babiš len 41,68 percenta. K triumfu mu medzi prvými zagratuloval český premiér Petr Fiala či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Tá podľa webu iDnes.cz popriala Českej republike, aby „dnešok považovala za nový začiatok“, pričom triumf Pavla označila za „víťazstvo nádeje, že slušnosť nie je slabosť“.

Dosluhujúci prezident Miloš Zeman taktiež zagratuloval svojmu nástupcovi. „Blahoželám k víťazstvu v demokratických voľbách. Prajem si, aby ste boli dobrým prezidentom Českej republiky,“ uviedol Zeman.

Prehru v nedeľňajšom druhom kole priznal i samotný Babiš. „Gratulujem pánovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu a uznávam prehru. Chcel by som mu popriať, aby bol prezidentom všetkých občanov Českej republiky, aby vnímal ich potreby,“ poznamenal Babiš, ktorý dodal, že napriek prehre dosiahol „famózny výsledok“.

Českého prezidenta občania volili priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom Českej republiky bol Miloš Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013 a opätovne v roku 2018. Jeho súčasný mandát vyprší 8. marca.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x