18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Rímsko-katolícky kňaz Karol Lovaš má vo veci okolo situácie na Ukrajine jasno. Ako ste na tom vy?

Ruské vojská sú už na Ukrajine, idú brániť svojich občanov alebo okupovať cudzie územie? Začína sa, alebo bude, skutočne vojna?

Nad tým čo sa odohráva na Ukrajine krútia hlavami mnohí. Ak by bola skutočne vojna, tak Slovensko by ju pocítilo v prvom rade ekonomicky. To preto, lebo ak sa skutočne potvrdí vstup Ruska na ukrajinské územie, a ak vstúpia do platnosti sankcie, ktoré pripravuje USA, NATO a EÚ, tak potom tu prepuknú až dve vojny. Armádna a ekonomická. Na tú druhú doplatia aj Slováci, ktorí už teraz cítia výrazné zdražovanie prakticky všetkého. Zaujímavý názor napísal v statuse rímsko-katolícky kňaz Karol Lovaš, ktorý svoj príspevok nazval „O rusofiloch a Svetovej vojne“.

Politické hry začínajú ľudí unavovať. Čoskoro začne chýbať chlieb

Rusko – ukrajinský problém prestáva byť podľa Lovaša rusko – ukrajinským problémom, pretože už dnes ovplyvňuje naše životy viac, než by sme chceli a potrebovali. „Ceny energií sa pre ľudí zvyšujú 100%, niektorých prípadoch ešte viac. Po uznaní separatistických republík zo strany Ruska a príchodu ruských vojakov na územie samozvanej Doneckej a Luhanskej republiky sa bude ekonomická situácia Európanov ešte viac zhoršovať. Rapídne stúpajúce ceny energií budú mať za následok extrémne zvyšovanie cien potravín a ďalších výrobkov nevyhnutných pre život,“ varuje Lovaš a dodáva, že by sme už prestať prvoplánovo hovoriť o prokremeľskom a proruskom Slovensku. „Nadávať ľuďom do trolov nie je v tejto situácii múdre. Slováci majú vážne ekonomické problémy. Čoskoro ich pocíti celá Európa. Netreba ich podceňovať. Môžu byť a budú spúšťačom premeny demokratickej spoločnosti,“ varuje rímsko-katolícky kňaz.

Kto si bez viny? Médiá rezignovali na svoj hlavný cieľ – informovať, už len „formujú“

„Prípadná Svetová vojna zmení Európu, no i bez nej by sme mali spozornieť. Tá nespokojnosť ľudí, naprieč Európou, je príliš hlasná. Nepodceňme ju. Politické hry začínajú ľudí unavovať. Čoskoro začne chýbať chlieb. A potom už nepomôžu žiadne hry,“ konštatuje Lovaš, podľa ktorého rokovania s Ruskom sú pre Európu a jej demokraciu vecou pudu sebazáchovy. „Rusko nemá sankciami čo stratiť, my áno. Európa potrebuje mier. A ten má svoju cenu. Demokracia má svoju cenu. Nepomýľme sa, že je samozrejmosťou,“ prízvukuje kňaz a dodáva, že pri zhoršujúcej sa ekonomickej situácii ľudí nám môžu ukázať, že sme ich podcenili. Nepočúvali. „Rusofil nemusí byť rusofil. Len človek, ktorý si uvedomuje, čo politikom stále nedochádza. Že realita ľudského bytia začína objavovať svoje limity,“ píše ďalej Lovaš.

Stáť dnes za Ukrajinou znamená to isté ako stáť za Bielym domom, Pentagonom a CIA, myslí si Eduard Chmelár

Žiadna vojna nemá význam, len obete. Aj tá vojenská, aj tá ekonomická

„Zájdime si medzi obyčajných ľudí. Povedia nám, ako veľmi sa pri rozdávaní proruských nálepiek mýlime. Ľudia chcú mier. A politici by im ho mali byť schopní priniesť. V opačnom prípade ich nepotrebujú. A dajú im to poznať,“ varuje rímsko-katolícky kňaz, podľa ktorého by sme si nemali pliesť frustráciu a beznádej obyčajných ľudí s politikou, lebo ich názory a postoje sú o prežití. „Osobnom. Každodennom prežití. Rusko v ňom nehrá žiadnu rolu. Aspoň nie takú, o akej denne presviedčame sami seba. Na konci každého konfliktu je dohoda. Bude to tak i s Ruskom. Nateraz nevieme jedno. Či jej bude predchádzať vojna alebo nie. A to nás robí zraniteľnými,“ končí svoj statuse kňaz Karol Lovaš. Jeho slová zaujali aj Slovákov, ktorí na tiež vyjadrili svoj názor. „Bežní ľudia nikdy nechceli vojnu. Ani ja nechcem vojnu. Vojnu vyvoláva Putin s jeho predstavou CCCP 2.0. Donekonečna sa ustupovať nedá. Ak by sme sa opýtali Chamberlaina dnes, isto by postupoval inak,“ myslí si Pavol Ráchel. „Žiadna vojna nemá význam, len obete. Aj tá vojenská, aj tá ekonomická. A vždy sú obeťami tí, čo ju nechcú. A vždy zbohatnú tí, čo ju chcú. Ako povedal tulák v Tisícročnej včele: na vojnu treba peniaze, peňeži, peníze,“ napísala Štefánia Koričarová.

„Veľmi múdro napísané, ja to vidím presne tak isto z hľadiska Talianska. Nikdy som nebola zástankyňa Putina, ale včera večer som si vypočula celý jeho prejav v priamom prenose a musela som mu dať 100 percent za pravdu. Nepovedal ani jedno klamstvo, ja som to všetko prežívala v reálnom živote: darovanie Krymu Ukrajine (Chruščov), nedodržiavanie dohôd po zjednotení Nemecka o vstupe štátov do NATO, obrovské manévre a vylodenia sa USA a NATO vojakov (od 2016) v Litve, Lotyšsku, Estónsku, teraz v Poľsku, Rumunsku… Škoda, že ste to nepočuli celé…!!!! Po ňom bol rozhovor s Gorbačovom, ten bol náhle prerušený. Mne stačilo vidieť to, čo USA a NATO urobili v Iraku, Líbyi- kde sme žili, v Juhoslávii, kde som poznala môjho manžela… Tá agresívna, nenásytná politika a následné občianske vojny, rozkol národov, ktoré dovtedy žili v relatívnom pokoji a pozitívnom vývoji… Násilný Majdan 2014 na Ukrajine, kde západní agenti platili a hecovali domácich proti sebe i vláde… Poznala som osobne aj Porošenka, bola som mu tlmočiť na Veľtrhu v Miláne ešte skôr ako sa stal prezidentom Ukrajiny… Dnes ho chcú súdiť za vlastizradu…,“ vložila zaujímavý diskusný príspevok Zkps Miláno.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články