26.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Richard Raši: Z najmenej rozvinutých okresov urobíme okresy prioritné

Rozvoj regiónov počas vlády Eduarda Hegera výrazne zaostáva. Strana HLAS preto prichádza s jasným posolstvom, že bude hlasom regiónov.

Ako dnes na tlačovej besede v Banskej Bystrici povedal podpredseda strany, bývalý vicepremiér pre regionálny rozvoj a poslanec NR SR Richard Raši. Ak bude HLAS – sociálna demokracia súčasťou budúcej vlády, z dnešných najmenej rozvinutých okresov sa stanú prioritné. „To preto, lebo budú pre vládu prioritou, kritériom už nebude miera nezamestnanosti, ale pomer zamestnaných k počtu obyvateľov,“ vyhlásil Raši. Zároveň zopakoval verejný prísľub predsedu strany Petra Pellegriniho, že ak bude šéf HLASu premiérom, vláda počas volebného obdobia príde do každého okresu dvakrát a prinesie aj investičné peniaze.

Kauza sudcu Michala Trubana: Prečítajte si odlišné stanovisko JUDr. Mariána Fečíka k rozhodnutiu disciplinárneho senátu

Podľa R. Rašiho Hegerova vláda premrhala príležitosť pomôcť regiónom. Eurofondy, prostriedky z plánu obnovy a tiež nové eurofondy prioritne do regiónov nesmeruje. „Naopak, pod zámienkou reforiem v regiónoch ruší súdy, nemocnice, a ďalšie inštitúcie, čím ľudí z regiónu, kde sa narodili a kde by chceli žiť, doslova vyháňa,“ povedal Raši. Svedčí o tom aj podpora regiónov, keď vláda, v ktorej bol Peter Pellegrini, investovala do podpory regiónov takmer 105 miliónov eur, kým Matovičov a Hegerov kabinet iba 36 miliónov, čiže tretinu.

Podľa ekonomického experta strany HLAS Kamila Šaška sú stabilné a konkurencieschopné regióny najlepším receptom pre dlhodobý a udržateľný rozvoj Slovenska. „Nesmie viac platiť, že Slovensko má tretí najvyšší rozdiel medzi hlavným mestom a ostatnými regiónmi v celej Európskej únii. Zatiaľ čo Bratislava je medzi 50-tkou nevyspelejších regiónov, celé východné Slovensko je medzi 50tkou najhorších,“ dodal Šaško.

Aj podľa odborníka na samosprávu Michala Kaliňáka je pre túto vládu regionálny rozvoj len fráza bez obsahu. „Pre nás sú životaschopné regióny zmyslom rozvoja krajiny. Preto prichádzame s konkrétnymi riešeniami, ktoré podporia lokálnu hospodársku politiku,“ vyhlásil Kaliňák. Dodal, že pri podpore regiónov bude medzi kľúčové priority patriť aj transparentnosť podpory a každý si bude môcť skontrolovať na špeciálnej webovej stránke dosiahnutý adresný úspech. „Bude na nej každá samospráva s informáciou o stave vodovodu, kanalizácie, stave ciest, či má predajňu potravín či má napríklad pokrytie internetom. Našou úlohou bude spoločne s dotknutou samosprávou tieto problémy odstraňovať a verejne to aj kontrolovať,“ dodal Kaliňák.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x