12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

DEMOKRATI: Je dobrá správa, že vláda dnes schválila nový systém financovania RTVS

Strana Demokrati podporuje dnešné rozhodnutie vlády financovať RTVS na základe podielu z HDP. Demokrati považujú návrh za príležitosť pre stabilné, predvídateľné a transparentné financovanie verejnoprávneho média.

Je dobrá správa, že vláda dnes schválila nový systém financovania RTVS. V prvom rade znamená viac peňazí pre RTVS ako doteraz, čo rozhlasu a televízii ponúkne priestor na ich rozvoj. Diváci a poslucháči by si zmenu mali všimnúť ešte v lepšom a kvalitnejšom programe. Či už pôjde o filmovú, seriálovú alebo dokumentárnu tvorbu. Finančnú istotu a motiváciu by mali pocítiť aj zamestnanci RTVS,“ zhodnotil poslanec a člen predsedníctva strany Demokrati Kristián Čekovský.

Vláda pre RTVS schválila 0,15 % podiel z HDP. Poslanec a podpredseda strany Demokrati Miroslav Kollár hovorí, že verejnoprávnemu médiu to prinesie viac peňazí. „Kým príjmy RTVS v roku 2023 sú vo výške asi 140 miliónov eur, nový model zabezpečí, že RTVS bude mať v roku 2024 o 30 miliónov viac. Táto suma sa bude každoročne zvyšovať, pričom už v roku 2026 by mohla RTVS hospodáriť so sumou viac ako 200-miliónov eur, čo by prispelo ku skvalitneniu a rozvoju verejnoprávneho média.“ Návrh schválený vládou je však len prvým krokom k zmene financovania RTVS. Definitívne ho musí potvrdiť parlament na májovej schôdzi. „Ak tento návrh prejde, pre verejnoprávne médium bude znamenať viac stability. Slovensko potrebuje silnú a politicky nezávislú RTVS,“ dodal Miroslav Kollár.

„Máme ambíciu financovanie RTVS čo najviac zastabilizovať, a preto strana Demokrati presadzuje, aby bolo takéto financovanie RTVS v budúcnosti potvrdené ústavným zákonom tak, aby nedochádzalo k zmenám, ktoré môžu byť motivované politicky a RTVS by poškodili. Na rozdiel od našich politických oponentov, budeme pokračovať v krokoch, ktorými čo najviac odpolitizujeme verejnoprávne médium,“ doplnil Kristián Čekovský s tým, že minulý rok sa podarilo zlepšiť proces voľby generálneho riaditeľa, pričom jeho výber by mal v budúcnosti prebiehať mimo Národnej rady SR.

Strana Demokrati chce pre RTVS vytvoriť čo najlepšie podmienky na to, aby sa práve verejnoprávne médium stalo hrádzou proti šíreniu dezinformácií a extrémizmu. „Slovensko patrí podľa dostupných prieskumov medzi krajiny s najvyšším konšpiračným indexom, čo stavia verejnoprávne médium pred mimoriadne zodpovednú úlohu,“ upozorňuje podpredsedníčka strany Demokrati Andrea Cocherová.

„RTVS potrebuje na boj proti dezinformáciam a extrémizmu stabilné a predvídateľné financovanie. Preto je návrh, ktorý dnes schválila vláda a mieri do parlamentu, veľmi dôležitý,“ hodnotí europoslanec a člen predsedníctva Demokratov Vladimír Bilčík, ktorý je tieňovým spravodajcom Európskej ľudovej strany pre európsky zákon o slobode médií. „Ten bude riešiť aj nezávislosť a stabilitu financovania verejnoprávnych médií v členských štátoch. Nemusíme však čakať na EÚ. Vyzývam poslankyne a poslancov k zodpovednosti – schváľte zákon o financovaní RTVS a urobte tak ústavnou väčšinou. Bude to silný signál o tom, že Slovensko sa cez RTVS chce brániť dezinformáciám, lžiam, hoaxom a nezmyslom.“

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x