24.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Rezort zdravotníctva stanoví zdravotným poisťovniam minimálne sumy pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti

Ministerstvo zdravotníctva SR navrhuje stanoviť na rok 2023 zdravotným poisťovniam percento, ako aj minimálne sumy výdavkov pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti.

Podľa rezortu sa tým zlepší možnosť smerovať zdroje verejného zdravotného poistenia do oblastí, ktoré sú prioritou zdravotnej politiky štátu. Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý rezort zdravotníctva predložil do pripomienkového konania.

Prečítajte si aj INEKO: Hodnotenie nemocníc. Ako dopadli tie v Nitrianskom kraji?

Všetky tri zdravotné poisťovne by mali na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v budúcom roku vynaložiť spolu najmenej 7 miliárd eur, z toho Všeobecná zdravotná poisťovňa 4,2 miliardy eur, poisťovňa Dôvera 2,08 miliardy eur a poisťovňa Union 713 miliónov eur. Najväčšiu sumu majú poisťovne dať na financovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, a to aspoň 2,6 miliardy eur. Druhú najväčšiu položku tvoria výdavky na úhradu liekov a dietetických potravín. Do tejto oblasti má v budúcom roku smerovať minimálne 1,53 miliardy eur. Na špecializovanú ambulantnú starostlivosť majú zdravotné poisťovne v budúcom roku vynaložiť spolu najmenej 1,33 miliardy eur.

Takéto rozpočtovanie výdavkov podľa typov zdravotnej starostlivosti môže byť podľa ministerstva zdravotníctva potenciálnym nástrojom na reguláciu výdavkov zdravotnej starostlivosti a aj na reguláciu zisku zdravotných poisťovní. „Ide o nástroj, ktorý umožní Ministerstvu zdravotníctva SR po dohode s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a so zdravotnými poisťovňami v súlade so zdravotnou politikou nasmerovať finančné zdroje tam, kde sú potrebné a nevyhnutné,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články