21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Renáta Vinczeová: Funkciu generálnej dozorkyne ECAV vnímam predovšetkým ako službu

Nová generálna dozorkyňa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Renáta Vinczeová vníma svoju funkciu predovšetkým ako službu.

Renáta Vinczeová: Funkciu generálnej dozorkyne ECAV vnímam predovšetkým ako službu

„Z vďačnosti voči Pánu Bohu za jeho milosrdenstvo a za všetko, čo mi v mojom živote aj v živote mojej rodiny daroval, som urobila to rozhodnutie kandidovať. Voľbu som prijala v pokore a s vedomím, že urobím to najlepšie, čo viem,“ povedala Vinczeová. Svoje vízie a plány vníma v troch oblastiach. Cirkev je podľa nej organizácia, ktorá si zaslúži stať sa modernou a vyspelou inštitúciou. Druhou rovinou je cirkev ako súčasť spoločnosti. Poukázala na to, že prostredníctvom škôl, sociálnych služieb alebo novej služby nemocničných farárov treba vstupovať do spoločnosti so svojím odkazom dobra a pomoci. Za tretiu oblasť označila cirkev ako duchovné spoločenstvo, ktoré by nemal ovládnuť formalizmus, ale život a radosť.

Najvyššiu funkciu v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania získala prvýkrát ŽENA

Generálny dozorca je v ECAV najvyššia funkcia, v ktorej môže byť neordinovaný (laický) člen cirkvi. Spolu s generálnym biskupom, ordinovaným (duchovným) členom, tvoria predsedníctvo cirkvi a jej štatutárnych zástupcov. Do funkcie bola uvedená 18. februára v Nitre. Vinczeová bola zvolená vo voľbách, na ktorých sa zúčastňujú všetci členovia cirkvi. Voľba generálnej dozorkyne nadobudla právoplatnosť 20. decembra 2022, jej funkčné obdobie uplynie 20. decembra 2028. Ako zastupujúca generálna dozorkyňa pôsobila po odstúpení Jána Brozmana od júla 2021.

Témou tlačovej konferencie bolo aj 125. výročie evanjelického vydavateľstva Tranoscius, ktoré vzniklo 27. apríla 1898. „Keď si pripomíname 125. výročie vzniku Tranoscia, musíme povedať, že vtedy nevznikla len inštitúcia pre evanjelikov, ale tak, ako nám to história a veríme, že aj budúcnosť ukazuje, aj kultúrna ustanovizeň, ktorá počas svojej doterajšej existencie veľakrát zasiahla do celých našich národných dejín,“ povedal riaditeľ vydavateľstva Tranoscius Peter Gärtner.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x