19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Nitra: Najvyššiu funkciu v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania získala prvýkrát ŽENA

Novou generálnou dozorkyňou Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) sa stala Renáta Vinczeová. Slávnosť inštalácie sa uskutočnila v sobotu v evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre.

Nitra: Najvyššiu funkciu v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania získala prvýkrát ŽENA
Novou generálnou dozorkyňou Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) sa stala Renáta Vinczeová (na snímke vľavo). Slávnosť inštalácie sa uskutočnila v sobotu 18. februára 2023 v evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre. foto TASR

„Akt uvedenia nového dozorcu je ešte výnimočnejší tým, že prvýkrát v histórii ECAV na Slovensku bola do najvyššej funkcie zvolená žena,“ informovala mediálna tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

Vinczeová bola zvolená vo voľbách, na ktorých sa zúčastňujú všetci členovia cirkvi. O výsledku volieb boli cirkevné zbory informované začiatkom decembra minulého roka. Počas 15-dňovej apelačnej lehoty nebola proti výsledku volieb podaná žiadna žaloba. Cirkevní predstavitelia ECAV sa volia na šesť rokov. Voľba generálnej dozorkyne Vinczeovej nadobudla právoplatnosť 20. decembra 2022, jej funkčné obdobie uplynie 20. decembra 2028.

Generálny dozorca je v evanjelickej cirkvi najvyššia funkcia, v ktorej môže byť neordinovaný (laický) člen cirkvi. Spolu s generálnym biskupom, ordinovaným (duchovným) členom, tvoria predsedníctvo cirkvi a jej štatutárnych zástupcov.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x