26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Relevantné počty kamzíkov v Tatrách budú známe na jeseň

Dobrá fyzická kondícia, nízky počet úhynov i dennodenné skúsenosti z terénu nasvedčujú, že kamzíky si v Tatrách držia trend stabilnej populácie. Sparné horúčavy i negatívne ľudské faktory však minulú stredu (7. 7.) sčítavanie zamerané na jarné prírastky mláďat skomplikovali natoľko, že výsledné číslo nekorešponduje s reálnym stavom kamzičej populácie. V piatok o tom TASR informovala Jana Tomalová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP-u). Sčítavanie sa opäť uskutoční na jeseň.
      Organizátori sa na piatkovej videokonferencii dohodli, že čiastkové ani celkové výsledky sčítania nebudú uvádzať.
      „Napriek tomu, že spočítanie kamzíkov sme začínali od 3.30 h, teplota už v krátkej dobe vystúpila do extrémnych hodnôt. Malo to výrazný dosah na kamzíky, ktoré sa poschovávali do skalných štrbín a len na krátku dobu občas vyšli na zvyšky snehových polí,“ hovorí zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler.
      V dolinách a nad končiarmi lesníci, ochranári a dobrovoľníci spozorovali viaceré negatívne javy. Nad Kriváňom počas sčítania krúžilo motorové rogalo, nad Studenými dolinami bol zase vrtuľník, aby pomohol horským záchranárom pri ošetrení poranenej turistiky.

Relevantné počty kamzíkov v Tatrách budú známe na jeseň
Foto: Archív


      „Aj takéto veci sa stávajú a narúšajú samotný chod spočítavania práve preto, lebo kamzík prudko reaguje na vyrušovanie zhora,“ vysvetľuje Hybler.
      Budúci rok pripadne sčítavanie kamzíkov na termín ešte pred začiatkom turistickej sezóny. Okrem negatívnych ľudských faktorov by sa tým malo predísť aj horúčavám. Všetky zapojené subjekty sa zhodli, že nízke čísla kamzíkov nekorešpondujú s realitou. Zhruba z 200 ľudí v teréne sa mnoho z nich pohybuje v tatranských dolinách denne. Na miestach, kde bežne stretávajú čriedy kamzíkov, pozorovali minulú stredu len pár kusov. Ďalší dôkaz stability populácie je, že za ostatný rok nebol evidovaný výraznejší počet úhynov.
      Kamzíky na slovenskej a poľskej strane Tatier rátajú zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u spoločne s kolegami z Tatrzanskiego Parku Narodowego a dobrovoľníkmi dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Rekordné číslo napočítali na jeseň 2018, keď do sčítacích hárkov zapísali 1431 jedincov. Naopak, o rok neskôr na jeseň dopadla inventúra bez číselného výsledku. Zatiaľ čo tento rok zmarili snahu najmä horúčavy, v roku 2019 zahalila tatranské doliny hustá hmla.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články