10.4 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

RED OAK Golf Club: Táto hra si vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť a schopnosť myslieť i konať strategicky

Nedávno pozývala Slovenská golfová asociácia všetkých nadšencov tzv. zelených športov osláviť Národný deň golfu na golfových ihriskách po celom Slovensku. Jedným z takýchto ihrísk, ktoré sa do tejto celoslovenskej akcie zapojili bol aj RED OAK Golf Club Nitra.  Okrem toho, že bola príležitosť vyskúšať si tento šport, čakali tu tiež rôzne ďalšie atrakcie a aktivity. Aby som sa však dozvedela o klube a športe viac, oslovila som  kolektív tohto klubu a položila zopár zaujímavých otázok. Veď napokon, vedeli ste, že v stredoveku bol golf dokonca pod hrozbou trestu smrti zakázaný? Prečo? Aj k tomu sme sa v rozhovore dostali.

RED OAK Golf Club: Táto hra si vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť a schopnosť myslieť i konať strategicky

Deň otvorených dverí pri príležitosti Národného dňa golfu. Čo je cieľom takýchto aktivít a čo ste si pre svojich návštevníkov pripravili?

Cieľom takýchto aktivít je to, aby sme verejnosti ukázali, že golf je naozaj pre každého a nielen pre staršiu vekovú kategóriu alebo zbohatlíkov.

V rámci Národného dňa golfu sme v sobotu 13. mája pripravili Deň Otvorených Dverí. Od 13:00 do 18:00 sa k nám mohli prísť pozrieť všetci, ktorí mali záujem sa zoznámiť s golfom, ale aj tí ktorí prišli len na kávičku, no presvedčili sme ich, aby si to vyskúšali. Pri príležitosti DOD mali všetci golfisti možnosť pozvať svojich nehrajúcich priateľov či rodinu na turnaj Golfista + Negolfista. Spoločne si dvojice zahrali 9 jamiek, kedy negolfisti pomáhali golfistom s puttovaním.

Pre záujemcov sme si pripravili golfovú akadémiu, kde si každý negolfista mohol po prvýkrát vyskúšať odpaly na drivingu, putty do jamky na puttingu a krátke prihrávky na green na chippingu To všetko sa dialo pod dohľadom skúsených trénerov. Taktiež sa každý mohol zoznámiť s naším ihriskom počas sprievodnej jazdy na golfových autíčkach. Vysvetlili sme si ako sa po ihrisku pohybovať, ako sa golf hrá a jeho pravidlá.

RED OAK Golf Club: Táto hra si vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť a schopnosť myslieť i konať strategicky

Koľko ľudí ste vo vašom klube v tento deň privítali a o čo bol najväčší záujem?

Aj keď nám v tento deň počasie veľmi neprialo, podarilo sa nám prilákať okolo 50 záujemcov. Každý si prišiel na to svoje, niekoho bavili odpaly, iného zasa putty, deti najviac zaujalo vozenie sa na autíčkach

Túto aktivitu pripravujete pravidelne. Vnímate nejaké zmeny v záujme, či počte účastníkov? Aký je vývoj, či trend?

Golf sa pomaly dostáva do povedomia ľudí, či už v súvislosti s DOD alebo celkovo v bežnou prevádzkou. Aj keby sme si priali, aby záujem oň rástol omnoho rýchlejšie, nemôžeme povedať, že by noví hráči neprichádzali.

Aké ďalšie aktivity pre verejnosť vo vašom klube zvyknete realizovať?

Pravidelne sa u nás takmer po celý rok konajú výstavy známych aj menej známych maliarov či umelcov, každý rok organizujeme Medzinárodný deň detí, ktorý budeme mať tentokrát až 20.6., pretože na dobré sa čaká, ďalej detské (nielen) golfové letné tábory, tiež napr. Mikuláša a uvažujeme aj o ďalších konceptoch.

Verejnosť z okolia Nitry využíva priestory nášho club house k zorganizovaniu akcií, či už sú to menšie svadby, rodinné oslavy alebo firemné večierky. V teplých mesiacoch, kde vieme využiť i exteriér, dokážeme obslúžiť akcie aj o 300 – 400 účastníkoch, čo je úžasné a nie úplne bežné v našom okolí, nehovoriac o takto jedinečnom prostredí. A v neposlednom rade je tu naša RED OAK Restaurant, ktorá je dostupná verejnosti či už na obed, večeru alebo len posedenie na jednej z terás.

RED OAK Golf Club: Táto hra si vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť a schopnosť myslieť i konať strategicky

O vašom golfovom klube viem, že pravidelne organizuje aj akcie pre deti s diabetom v spolupráci s OZ KlauDIA. Ako táto spolupráca vznikla a prečo ste sa rozhodli podporiť práve deti s diabetom? Čo všetko v tento deň vo vašom areáli ponúkate?

Zakladatelia klubu sú športovci telom i dušou, fair play je pre nich životným krédom a deti, ku ktorým život nie je fér sa dotknú srdca asi každého človeka. Zhodou náhod Klaudia Šugrová, hlava, krk aj srdce lokálneho OZ Klaudia, k nám prišla so zámerom zorganizovať si tu pre združenie Mikulášsky večierok. Ich príbeh a „neodbytnosť“ Klaudie bola silná kombinácia 🙂

Pravidelne združeniu poskytujeme priestory na rôzne aj menšie stretnutia, školenia, Mikulášsky večierok či vianočné pečenie, ale asi najväčšou akciou, ktorú sme doteraz s OZ KlauDia organizovali bol minulý rok MDD.

Keďže stredobodom každej takejto udalosti sú deti, snažíme sa hlavne pre ne pripraviť to čo majú asi najradšej a každý rok priniesť aj niečo nové. Či už sú to skákacie hrady, súťažno-zábavné stanovištia s animátormi, balónikára, detskú diskotéku, vystúpenia zabávačov, tanečníkov a spevákov, fotokútik, maľovanie na tvár, jazdu na koňoch i na golfových autíčkach, golfovú akadémiu a mnoho iných. V prípade spolupráce s OZ KlauDia máme aj špeciálne upravený jedálniček, nutričnú akadémiu a zdravé maškrty, ktoré samozrejme nie sú určené len pre „sladké deti“.

Čím je váš golfový klub v porovnaní s inými výnimočný?

Ako jediné majstrovské ihrisko s 18 jamkami je tak blízko krajskému mestu Nitra a tak isto aj napojenie na R1 je len asi 5 km od rezortu. Pre ľudské oko je určite výnimočná architektúra nášho Club House s tromi sedlovými strechami, inšpirovaná samotnou polohou rezortu pri Nitre symbolizujúc tri pahorky, ako ukončenie Tribečského pohoria a dominantný vrch Zobor.

Na aké novinky sa môžeme v prípade vášho klubu tešiť?

Stále vymýšľame nové akcie, napr. tento rok sa chceme vrátiť k obľúbenému nočnému golfu, kedy sa hrá na ihrisku za úplnej tmy, len za pomoci čeloviek a svietiacich loptičiek. Predovšetkým sa snažíme rozšíriť juniorskú základňu a dotiahnuť do nášho klubu viac detí. Tu by sme mohli spomenúť aj pravidelné detské tréningy, ktoré prebiehajú každý pondelok a štvrtok v čase 15:00 – 18:00. Naše novinky pravidelne uverejňujeme na www.redoakgolf.sk i na sociálnych sieťach, stačí nás sledovať a veríme tomu, že každý si u nás niečo zamiluje.

Viem, že máte aktuálne otvorené  aj pracovné pozície. Poviete nám viacej? Koho hľadáte a čo očakávate od svojich zamestnancov, či budúcich zamestnancov?

Áno, cez pracovné portály aktuálne hľadáme výpomoc do kuchyne, kuchára aj pomocnú silu. Kvôli opatreniam počas pandémie Covidu je asi globálnym problémom nájsť kvalitný personál v tomto segmente. Mnohí buď gastro úplne opustili alebo odišli do zahraničia, čo sa žiaľ, stalo aj v našich radoch. U nás je tiež špecifikom návalovosť práce, ktorá sa kumuluje do mesiacov máj a september, kedy je u nás najviac turnajov a tiež v decembri samozrejme vianočné večierky. Počas roka sú eventy či štandardná prevádzka rozložené viac menej rovnomerne. Nie je to jednoduché, preto potrebujeme personál, ktorý je ochotný zabrať a pritom sa usmievať.

RED OAK Golf Club: Táto hra si vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť a schopnosť myslieť i konať strategicky

Pozrime sa na golf z historického hľadiska. Viem, že v stredoveku bol dokonca pod hrozbou trestu smrti zakázaný. Takže, odkedy sa datuje história golfu a ako to bolo s jeho zákazom?

Zatiaľ čo moderný golf vznikol v 15. storočí v Škótsku, pradávny pôvod hry je nejasný. Už v starovekom Egypte či Číne sa objavovali aktivity podobné tým, ktorými sa neskôr bavili ľudia aj v Európe. Spoločnou črtou bolo používanie palíc, loptičky a jamky, či kolíka, ktorý bol cieľom.

Prvá písomná zmienka o golfe je z roku 1457, kedy kráľ Jakub II. Škótsky túto hru zakázal práve pod trestom smrti. Prečo? Jednoducho preto, že sa vojaci kvôli nej riadne nevenovali príprave na obranu proti anglickej invázii. Jeho následník Jakub IV. Škótsky však o necelých 50 rokov zákaz zrušil a sám sa stal vášnivým golfistom. Začal hrať v Old Course v St. Andrews v Škótsku, toto golfové ihrisko je považované za jedno z najstarších na svete. V roku 1764 tu  vzniklo štandardné 18-jamkové ihrisko.

Prečo hrať golf? Aké sú benefity? A je to skutočne šport?

Golf môžeme určite vnímať aj ako relaxáciu a únik od bežného zhonu či pracovného stresu. Umožňuje ľudom vychutnať si okolitú prírodu, výhľady na krajinu, čerstvý vzduch a jedinečné prostredie ihriska. Golf môžete hrať samostatne a sústrediť sa na seba, no aj v skupinkách, takže si môžete vytvárať nové priateľstvá alebo budovať obchodné vzťahy.

Určite môžeme považovať golf za šport. Golf je fyzicky náročný, pretože zahŕňa chôdzu po ihrisku, zdvíhanie a nosenie golfových bagov a precízne pohyby pri udieraní loptičky. A taktiež vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť a schopnosť myslieť i konať strategicky.

Je golf vhodný aj pre deti? Od koľkých rokov?

Áno, je vhodný pre všetky vekové kategórie, my doporučujeme začať od 6-7 rokov, ale existuje aj tzv. baby golf, napr. snag golf.

Hovorí sa, že golf je len pre tých bohatších. Ako to teda je?  Koľko za golf reálne zaplatíme?

O téme financií by sme mohli polemizovať napr. aj pri hokeji, či lyžovaní, ale málokto to tak vníma. Tak ako aj lyžiarske vybavenie si dokážete kúpiť za pár eur, rovnako i golfové. Začiatočníkom úplne postačí výbava aj z druhej ruky. Ďalším nákladom je tzv. kurz zelenej karty, ktorý absolvuje každý hráč, je to niečo podobné ako vodičský preukaz pre šoférov. Cena riadneho kurzu u nás sa pohybuje od cca 280 € vrátane skúšky, certifikátu a knižky pravidiel. Každý absolvent nášho kurzu získa navyše 50% zľavu z ročného členského poplatku v RED OAK a v takom prípade už v danom roku za samotnú hru a vstup na ihrisko nič neplatí. V prípade, že si hráč neuhradí riadne členské, môže k nám bez problémov chodiť, no zaplatí si za každú hru. Toto sa oplatí vyslovene len rekreačným hráčom, ktorí hrajú párkrát do roka, tým však strácajú cvik a benefity. Každé ihrisko má ceny nastavené inak, u nás zaplatíte za 5 hodinovú hru na 18 jamiek v týždni 55 € a cez víkend 65 € (je možná i hra na 9 jamiek), čo by sme si tiež mohli porovnať so skipasom, ktorého ceny sa dnes už pohybujú na podobnej úrovni.

Ak mám záujem tento šport skúsiť, kde a ako začať? Potrebujem si predtým zakúpiť kompletné vybavenie?

V našom golfovom rezorte ponúkame ukážkové hodiny pod dohľadom trénera zdarma každú stredu o 16:00. Pokiaľ tento deň alebo čas niekomu nevyhovuje, dá sa s trénerom osobne dohodnúť. Samozrejme vieme zapožičať golfové palice aj loptičky za symbolický poplatok. Ak sa Vám tento šport zapáči a chceli by ste v ňom pokračovať, rozvíjať sa a hrať na ihrisku, je potrebné absolvovať spomínaný kurz zelenej karty, na ktorý tiež môžeme vybavenie zapožičať.

RED OAK Golf Club: Táto hra si vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť a schopnosť myslieť i konať strategicky

Ako by sa dala definovať golfová sezóna? Kedy začína a kedy končí?

Riadna golfová sezóna sa väčšinou udáva od marca do októbra/novembra. Pokiaľ počasie praje, nesneží a veľmi nemrzne, dá sa golf pokojne hrať aj v decembri či januári. Tí, čo majú možnosť, cez zimu cestujú trénovať do teplých krajín a pre ostatných fungujú trenažéry alebo kryté haly, kde sa dá trénovať aj v zimných mesiacoch.

Aké aktivity ponúkate mimo hlavnej sezóny?

Ak to počasie dovolí, dá sa golf hrať aj mimo hlavnej sezóny. Na Nový rok organizujeme golfový turnaj s názvom Silvestrovská jamka. Okrem toho sa v našom club house nachádza aj reštaurácia, ktorá funguje celoročne a viaceré priestory ponúkame k prenájmu na vianočné večierky a rôzne iné eventy.

Ako sa stať členom golfového klubu?

Členom klubu sa stanete po vyplnení prihlášky dostupnej na našom webe www.redoakgolf.sk či na recepcii a zaplatení členského poplatku na sezónu. Ponúkame rôzne formy členstva – celoživotné, ročné, udržiavacie, firemné, pridružené,… Stačí kontaktovať našu recepciu a dozviete sa všetko potrebné.

Sú “golfisti” niečím špecifickí? Majú prípadne nejaké spoločné krédo?

Asi ani nie, čo je na tom ale krásne, že je to hra gentlemanov a tak sa aj väčšina hráčov správa.

Dá sa zažiť pri golfe aj niečo úsmevné?

Podľa nášho klubového trénera je vtipné a úsmevné asi to, že každý nový záujemca pristupuje ku golfu ako ku hokeju. Prirovnáva zimný šport ku športu, ktorý sa hrá na úplne inom povrchu, s iným vybavením a úplne iným pohybom i držaním „hokejky“ 

Čo by ste na záver ešte chceli povedať našim čitateľom?

Jednoducho, nebojte sa prísť a vyskúšať si tento šport. Na prvej návšteve dostanete po objednaní všetko vybavenie aj trénera k dispozícii zdarma. Spoznáte krásy nášho rezortu, vychutnáte si nádherný výhľad, posedíte na terase pri pivku, káve, ochutnáte našu kuchyňu a odídete oddýchnutí i nabudení zároveň.

Pýtala sa Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x