18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Radničné noviny slúžiace na PR primátorov možno skončia. Novela zákona poslanca Šudíka má odpolitizovať lokálne médiá platené radnicou

Starostovia a primátori obcí, v ktorých sa vydávajú radničné noviny financované z rozpočtu obce, sú oproti iným politickým súperom v značnej výhode. Radničné noviny totiž často využívajú na pozitívny PR starostu či primátora.

Na túto skutočnosť dlhodobo upozorňuje organizácia Transparency international, ktorá najmä vo volebné roky vydáva rebríčky radničných novín.

Radničné noviny slúžiace na PR primátorov možno skončia. Novela zákona poslanca Šudíka má odpolitizovať lokálne médiá platené radnicou
Tomáš Šudík

Aj preto poslanec NR SR Tomáš Šudík (OĽANO) pripravil novelu zákona, ktorej cieľom je povinnosť radnice zriadiť nezávislú a nestrannú redakčnú a vysielaciu radu, v ktorej nebudú figurovať zástupcovia politických strán či poslanci miestnych zastupitelstiev.

“Dlhodobo poukazujem na to, že miestne noviny nepripúšťajú kritický názor či polemiku o situácii v meste. Novela, ktorú chcem predložiť na rokovanie parlamentu navrhuje,  aby sa v prípade mestskej periodickej tlače ustanovila povinnosť zriadiť štatút a redakčnú radu a v prípade lokálnej televízie, ktorú zriaďuje obec alebo samosprávny kraj, povinnosť zriadiť vysielaciu radu. Skúsenosti hovoria, že zriadenie redakčnej rady môže výrazne zvýšiť transparentnosť lokálnych novín,” hovorí tvorca zákona Tomáš Šudik, poslanec NR SR.

Radničné noviny slúžiace na PR primátorov možno skončia. Novela zákona poslanca Šudíka má odpolitizovať lokálne médiá platené radnicou
foto: Ilustračné

Okrem periodickej tlače sa novela dotkne aj miestnych televízií. “Taktiež sa v novele navrhuje, aby štatutárom fyzickej osoby, ktorá je držiteľom licencie na vysielanie a ktorá je platená z mestských zdrojov, nemohol byť človek, ktorý je poslancom obecného zastupiteľstva alebo poslancom samosprávneho kraja.”

Peter OREMUS: Radničné noviny- je tam priestor naozaj pre všetkých?

Novela zákona už bola predmetom viacerých rokovaní. “Detaily novely dolaďujem spolu s predsedom mediálneho výboru, poslancom Kristiánom Čekovským, ako aj s ministerstvom kultúry,” dodáva poslanec Šudík

V súčasnosti majú redakčnú radu zriadenú ¾ samospráv. Práve povinnosť zriadiť redakčnú radu by mohlo zvýšiť transparentnosť lokálnych médií a to tak, aby okrem politikov, dostali priestor na prezentáciu aj aktivisti či ďalší občania, ktorí môžu mať odlišné názory na chod samosprávy ako aktuálni zástupcovia obce.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články