13.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Radíme: Pred spaním sa odporúča nejesť ťažké jedlá či vyvetrať si v miestnosti

Kvalitu spánku môže ovplyvňovať niekoľko faktorov. Pred spaním sa odporúča nejesť ťažké jedlá, vyvetrať si v miestnosti či nepozerať do mobilu. „Necvičiť tesne pred spaním a zabezpečiť pokoj,“ priblížila všeobecná lekárka pre dospelých Júlia Zahnašová.

Kávu by si ľudia mali dopriať do 17.00 h. Podľa Zahnašovej je dĺžka spánku individuálna, priemerný čas je šesť a pol až deväť hodín. „Taktiež je to rôzne u ľudí v iných vekových skupinách,“ podotkla. Doplnila, že malé deti spia desať až 14 hodín, u mladých sa skracuje na šesť až osem hodín a starších ľudí približujúcich sa k šesťdesiatke môže byť čas spánku päť až sedem hodín.

Radíme: Na nedostatočný pitný režim upozorní moč, koža a jazyk

„Na kvalitu spánku dobre vplýva šport a celkovo pohyb na čerstvom vzduchu. V rámci spánkovej hygieny a lepšieho spánku sa odporúča chodiť spať a vstávať v podobných časových intervaloch,“ odporučila Zahnašová. Negatívne na spánok podľa nej vplýva stres či pitie alkoholu. „Kvalita spánku je znížená aj syndrómom spánkového apnoe s poruchami dýchania počas spánku, kde hrozí aj rozvoj kardiovaskulárnych chorôb a ohrození sú najmä obézni pacienti,“ priblížila. Spoznať ho je možné u ľudí s hlasitým chrápaním, prerušovaným s tichými pauzami. „Práve títo ľudia trpia nadmernou únavou počas dňa, zaspávaním počas dňa a nevýkonnosťou,“ doplnila.

Ako prekonať jarnú únavu? Tá dokáže potrápiť vo zvýšenej miere aj seniorov

Pri problémoch so zaspávaním je podľa nej najúčinnejšie, ak sa vyriešia rodinné aj pracovné problémy, ktoré spôsobujú stres. „Ak sú to psychické problémy vážnejšieho charakteru, posielam pacienta k psychiatrovi na nastavenie liečby,“ uviedla. Na pomoc so zaspávaním podľa nej existujú aj prírodné doplnky, ako napríklad z levandule lekárskej, bylinkové čaje či melatonín. „Lieky ako hypnotiká pri poruchách spánku sú návykové a mali by byť užívané maximálne jeden mesiac,“ priblížila s tým, že je to napríklad pri úmrtí v rodine či strate zamestnania. Zároveň sa nesmú užívať dlhodobo a nedokážu vytvoriť kvalitný spánok, spánok je plytký.

(tasr)

   

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x