15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov

V uplynulom týždni v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ topoľa, jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Kvitnutie liesky a jelše sa končí aj v chladných oblastiach so snehovou pokrývkou a na ich miesto nastupujú hrab a breza. V súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

„Monitorovacie stanice na celom Slovensku zachytili peľ brezy, ktorý v hlavnom meste už koncom týždňa dosiahol veľmi vysokú dennú koncentráciu. Najvyššiu dennú hladinu jej peľu zachytili v Bratislave a v Žiline,“ konštatovala Lafférsová s tým, že v ostatných oblastiach peľ brezy nedosiahol alergiologicky významné hodnoty.

Peľ jaseňa a topoľa v ovzduší dosahoval vysoké koncentrácie na celom území. Vyššie hladiny peľu topoľa zachytili v Bratislave a v Žiline, jaseňa v Bratislave, Nitre a v Banskej Bystrici. V prípade peľu drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité zaznamenali najvyššiu dennú koncentráciu v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ javora, vŕby, duba a brestu.

„Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahne vyššie denné koncentrácie na strednom, severnom a východnom Slovensku. Na tomto území očakávame aj vyššie hladiny peľu jaseňa a topoľa. Rozširuje sa druhové spektrum kvitnúcich drevín o peľ hrabu a duba, ktorých denné koncentrácie môžu výraznejšie stúpnuť na celom území Slovenska,“ zhrnula Lafférsová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x