14.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Radačovský tvrdo smerom k prezidentke: Jej výrok je hodný vytlačiť na chodník vchodu do prezidentského paláca ako memento nezmyslu

Obranná dohoda medzi Slovenskom a USA neprestáva u nás čeriť vodu. A to najmä preto, že tí, ktorí ju obhajujú a zastávajú zatiaľ vôbec nedokázali presvedčiť tých, ktorí ukazujú na jej riziká, že všetko je v poriadku, a my sa nemáme čoho obávať.

Proti podpisu „obrannej“ dohody a pobytu amerických vojakov na našom území je nielen množstvo politikov či expolitikov, ale i Slovákov. A práve tým naša prezidentka opäť ukázala, že jej na ich názore vôbec nezáleží. Keď bolo treba zmariť referendum o predčasných voľbách bez váhania sa obrátila na Ústavný súd, ale teraz, keď ide o mimoriadnu vážnu a citlivú vec, ktorá môže vtiahnuť Slovensko do vojny, si vystačila iba s konzultáciou s ústavnými právnikmi a rozhodla sa sama. Jej krok kritizuje v statuse aj europoslanec, právnik a predseda strany Slovenský patriot Miroslav Radačovský, podľa ktorého sa Zuzana Čaputová vysmiala do tváre sudcom Ústavného súdu.

Prezidentke stačí konzultácia s akýmisi bezmennými ústavnými právnikmi

„Prezidentka republiky vyslovila v súvislosti s dohodou o obrannej spolupráci s USA historicky už asi neopakovateľnú vetu. „S ústavnými právnikmi som nenašla žiadny rozpor s Ústavou SR, preto sa neobrátim na Ústavný súd SR.“ Viete si predstaviť, že niekto prehlási, že som odborník na trestné právo, uzná vás vinným, uloží vám trest bez toho, aby o tom rozhodovali trestní sudcovia na súde?“ pýta sa v úvode Radačovský, ale jeho otázkam nie je koniec. „Viete si predstaviť situáciu, že niekto o sebe prehlási, že je expert na pozemkové právo a susedské spory, a možno aj skončil právnickú fakultu a vydal niekoľko publikácií, a privlastní si váš pozemok bez toho, aby podal žalobu na súd? Veď načo, rozhodnutie súdu nie je potrebné, ja som expert na pozemkové právo?“ píše ďalej šéf strany Slovenský patriot, podľa ktorého sa s ústavnými právnikmi roztrhlo vrece.

TOTO sme tu ešte nemali. Šéf rezortu obrany Naď dal verejnú výzvu. Chmelár ho v reakcii roztrhal na kúsky a od ľudí to riadne schytal tiež

„Je ich plná sociálna sieť, množstvo z nich nie je ani zapísaných v Advokátskej komore, často bez akejkoľvek rozhodovacej praxe a akékoľvek ich právne rady a výklady ústavy sú absolútne nezáväzné z jednoduchého dôvodu. Na zaujatie právne záväzného stanoviska, na právne záväzné rozhodnutie, nemajú právomoc. Môžu len rozprávať a rozprávať a často aj zmätočne zavádzať občanov. Nakoniec, zoznam ústavných právnikov ani neexistuje a márne by ste ho hľadali na internete,“ konštatuje skúsený právnik a europoslanec a dodáva, že pani prezidentka to celé dotiahla do dokonalosti. „Ústavný súd pre ňu nie je potrebný. Stačí konzultácia s akýmisi bezmennými ústavnými právnikmi a oni rozhodli namiesto sudcov Ústavného súdu SR: Dohoda nie je protiústavná,“ krúti hlavou nad absurdnosťou kroku našej hlavy štátu.

Minister Naď, prečo klamete? Slovenská obranná zmluva nie je štandardná, sudkyňa Dana Jelinková Dudzíková ponúka dôkazy!

Prezidentka je politicky a odborne neskúsená, logicky uvažovať by ale mohla

„Nie som ústavný právnik, nemám na to kvalifikáciu ani potrebnú prax. Som však hrdý na profesiu sudcu, ktorú som vykonával takmer 40 rokov. Ale keby som bol teoreticky sudcom Ústavného súdu, z ktorých sú viacerí moji bývalí kolegovia a prezidentka republiky by ma urazila tak, že moje rozhodnutie nepotrebuje, ale že jej stačí konzultácia s akýmisi ústavnými právnikmi, tak by som zobral talár a zavesil ho na kľučku dverí prezidentského paláca,“ čertí sa skúsený právnik, ktorý zastupuje aj rodinu generála Milana Lučanského.

„Jednoducho, mala radšej mlčať a takúto vetu z úst nemala vypustiť. Nie je to dôstojné hlavy štátu a to aj napriek tomu, že je politicky a odborne neskúsená. Logicky uvažovať by, predsa len, ako prezidentka mohla,“ myslí si Miroslav Radačovský, ktorý na samý záver statusu dodáva: „Výrok „neobrátim sa na sudcov ústavného súdu, lebo mi stačí konzultácia s ústavnými právnikmi“, je hodný vytlačiť na chodník vchodu do prezidentského paláca ako memento nezmyslu pre všetkých ďalších prezidentov SR. Koza v prezidentskom paláci je proti tomu len slabý odvar.“

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články