17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

R.Fico: Vláda s prezidentkou ostali so svojimi naivnými návrhmi v Európe osamotení

Naši vládni predstavitelia totiž zostali ako jediní poslušní vykonávatelia amerických záujmov a zotrvávajú na stanoviskách, že v rámci sankcií treba zastaviť dodávky ruského plynu a ropy. To by však viedlo k ekonomickej vražde občanov Slovenska a slovenskej ekonomiky. Na úplné zbavenie sa závislosti na ruskom plyne potrebuje Európa minimálne desať rokov. „Ľudia na Slovensku žijú v mori dezinformácií, proti ktorým je prakticky nemožné bojovať. Súčasná vláda využíva mimoriadne situácie na obmedzovanie ľudských práv a cenzúru, čo dezinformovanie verejnosti len prehlbuje a vedie k zvyšovaniu strachu. Strach ako oheň je síce dobrý sluha, ale môže sa z neho stať nebezpečný pán, ktorého naša neschopná vláda nebude schopná nijako kontrolovať. V mene celej strany SMER – SD vyjadrujem podporu všetkým pokusom viesť mierové rokovania a ukončiť vojnový konflikt na Ukrajine a utrpenie ľudí. Takým pokusom, nech už bol akokoľvek náročný, bolo aj dnešné stretnutie ministrov zahraničných vecí za Ruskú federáciu a Ukrajinu v Turecku,“ uviedol predseda strany SMER – SD Robert Fico.

Vyjadril presvedčenie, že je našou povinnosťou prispievať k utlmovaniu konfliktu a nie k jeho eskalácii, napríklad dodávkami munície alebo zbraní na Ukrajinu. SMER – SD má za danej situácie záujem prioritne na ochrane záujmov Slovenska a jeho občanov. „Aj preto zvoláme mimoriadnu schôdzu národnej rady a žiadame prijatie záväzného stanoviska, ktorým sa vláda bude musieť riadiť v otázke ochrany občanov a podnikateľského sektoru na Slovensku pred drastickým zdražovaním vyvolaným úvahami o zastavení dodávok plynu a ropy z Ruskej federácie na územie Slovenska a Európy. SMER – SD musí ísť touto cestou, pretože predseda vlády – poslušný úradník Heger a prezidentka Čaputová zostali asi jediní v Európe, keď zotrvávajú na svojich víkendových vyhláseniach o potrebe zastaviť dodávky ruského plynu a ropy do Európy,“ povedal.

V Európe totiž už prakticky niet nikoho, okrem predsedu vlády Hegera a prezidentky Čaputovej, kto by mal záujem prijať okamžite takéto samovražedné opatrenie. Rozumní premiéri, ale aj samotná Európska komisia si uvedomujú, že na úplné zbavenie sa závislosti od ruského plynu, je treba možno desať rokov, že bude vyžadovať obrovské úsilie a že bude veľmi drahé. Ak by ale rozhodnutie zastaviť plyn a ropu urobili ihneď, dôsledky by boli nekontrolovateľné a nedozierne. Samozrejme najviac by trpeli najslabší s najnižšími príjmami. Stačí, ak sa pozeráme na cenovky na benzínových pumpách a účty z obchodov a vidíme, čo s cenami robia už iba úvahy o podobnom nelogickom sankčnom opatrení, mimochodom neúčinnom, pretože obrovský čínsky trh je pripravený voľné energetické kapacity prijať.

„Amatérsku a ignorantskú vládu a prezidentku, ktorí len nekriticky opakujú postoje americkej administratívy, treba zastaviť a vrátiť do slovenskej reality. Preto je treba, aby národná rada doslova prikázala vláde, aby v prípade, že ešte niekto bude otvárať otázku zastavenia dodávok plynu a ropy, takýto návrh v mene národného záujmu Slovenska odmietli,“ uzavrel R. Fico.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články