9.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

R. Fico o hypotékach: Musíme sa pripraviť na to, že úroková sadzba môže byť až šesť percent

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia na tlačovej besede predstavili, čo by v prípade účasti vo vláde urobili ako prvé. Predseda strany Robert Fico povedal, že zatiaľ nepočul reakciu na kritiku, že úradnícka vláda zatiaľ o ničom nerozhodovala. Vláda je tu mesiac, ani sa nedotkla zásadných problémov Slovákov, ktorými sú zdražovanie, znižovanie životnej úrovne, chudoba a pokles miezd. SMER minimálne dva roky upozorňoval, že situácia je tak vážna, že ak sa nezačnú prijímať opatrenia, pokiaľ ide o zdražovanie, infláciu, zvyšovanie úrokových sadzieb, príde tragédia. A tá sa blíži.

SMER absolvoval expertné stretnutia s predstaviteľmi bankového sektora a žiada banky, aby bola možnosť sa s nimi stretnúť, ako aj s hypotekárnymi expertmi. Robert Fico priblížil, že na Slovensku je aktuálne okolo 900 tisíc pridelených hypotekárnych úverov. Tie majú rôznu výšku, no priemerná výška je 90 – 100 tisíc eur. Ľudia si berú hypotéky najčastejšie na 30 rokov.

„Po prvé si treba uvedomiť, že ľudia v období, keď bola vláda SMERu si brali hypotéky, aj krátko ešte po tom, pri úrokoch na úrovni niekedy aj pod jedno percento. A mali možnosť si zafixovať tieto úroky na obdobie päť rokov, desať rokov, možno aj kratšie obdobie, ako je päť rokov. V roku 2024 a v roku 2025 končí fixácia úrokových sadzieb v prípade štyristotisíc hypoték. Máme dohromady 900 tisíc živých hypoték a v roku 2024, 2025 končí fixácia u 400 tisíc domácností. Ak skončí tá fixácia v roku 2024 tej domácnosti a oni si zobrali hypotekárny úver pri úroku 0,9 alebo jedno percento, dnes automaticky skočí tá úroková sadzba na 4,7 percenta. Čo je ale nebezpečné a potvrdzujú to experti, hovorila to národná banka, musíme sa pripraviť na to, že úroková sadzba môže byť až šesť percent,“ varuje R. Fico.

Nárast úrokov zo dňa na deň zo zafixovaného 1% na 4,7%, blížime sa k tomu, že mesačná splátka môže stúpnuť dvojnásobne. Teda napríklad pri splátke 300 eur mesačne so zafixovaným úrokom, zrazu príde z banky list, že platiť musia 600. To sa však bez pomoci nedá. Preto, pokiaľ by bol SMER súčasťou vlády, musí byť prijaté rozhodnutie, ako pomôže 400 tisíc domácnostiam v rokoch 2024, 2025. „Ak bude SMER vo vláde, hneď v prvý deň, ako tá vláda zasadne, bude predložený návrh zákona o štátnej bonifikácii úrokových sadzieb. To je modul, ktorý za našich vlád fungoval perfektne. My navrhujeme sa vrátiť k tomu, čo tu bolo a čo tu platilo. Štát spoločne s bankami prispel tri percentá na tie úroky, dve percentá zaplatil štát a jedno percento zaplatila banka. My navrhujeme, aby tento program bol na päť rokov, predpokladáme, že po piatich rokoch sa situácia môže znovu zmeniť alebo ukľudniť a po piatich rokoch by sa to znovu prehodnotilo,“ vysvetlil R. Fico. Zaplatené by to bolo z bankového odvodu, ktoré v roku 2023 budú mať rekordné zisky. Navyše pokles objemu prostriedkov poskytnutých bankami na hypotéky klesol medziročne až o 40%. Ďalej je tu kategória mladých ľudí, ktorí si chcú zobrať nové hypotéky, pre ktorých by mal platiť rovnaký vzorec a rovnaká pomoc.

R. Fico tiež potvrdil, že dnes bol podaný návrh skupiny poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze národnej rady s jediným bodom programu, ktorým je návrh uznesenia k predčasných parlamentným voľbám. V tomto uznesení poslanci žiadajú, aby NR SR dôrazne upozornila každého, že Slovensko je suverénny, zvrchovaný a demokratický štát a odmieta tak obsah aprílovej cesty 21 osôb do Bruselu, ako aj mediálnu kampaň, ktorú na Slovensku chce pred voľbami spustiť NATO, ako aj namieta billboardovú kampaň veľvyslanectva USA, ktorá hrubo zasahuje do predvolebnej kampane. Schôdza musí byť zvolaná do 7 dní.

Minister vnútra SR I. Šimko sa na rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) o nových migračných podmienkach dnes vyjadril, že sa nebráni solidarite, pretože EÚ je založená práve na princípe solidarity. „Po prvé, ak táto vláda nedostane dôveru a ja verím, že nedostane, nemôže prijímať žiadne zásadné otázky zahraničnej politiky a postoj k migrácii je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Po druhé, môže si Šimko prijať čo chce. Môže pán Šimko, pani Čaputovej sľúbiť, čo chcú. Ak príde nová vláda a v tejto vláde bude SMER – slovenská sociálna demokracia náš postoj je totálne nemenný. Nikdy nebudeme súhlasiť so žiadnymi povinnými kvótami, nebudeme súhlasiť so žiadnym rozdeľovaním migrantov do členských štátov Európskej únie,“ vysvetlil R. Fico.

YouTube video

(ts, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x