15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

SASKA: Predstavili sme Radu pre dobiehanie EÚ. Navrhuje konkrétne riešenia, ako dobehnúť najvyspelejšie krajiny

Vytvorenie priaznivého podnikateľského prostredia, zosúladenie pracovno-právnej legislatívy s potrebami 21. storočia či rozvoj medzinárodného obchodu. To je len zopár cieľov, ktoré si dala Rada pre dobiehanie EÚ. Tú dnes predstavila strana Sloboda a Solidarita (SASKA). Po Rade pre záchranu zdravotníctva a Rade pre budúcnosť školstva je tak Rada pre dobiehanie EÚ už jej tretím poradným orgánom.

„Na vládnutie potrebujeme skúsenosti, ktorých máme za 14 rokov hojne, program aj odborníkov, ktorí vedia, čo majú robiť, a to nielen po vecnej, ale aj po manažérskej stránke. Práve takýmito ľuďmi v SASKE disponujeme. Všetky naše rady sa venujú svojim oblastiam, sledujú dianie a navrhujú konkrétne riešenia. Dnes predstavujeme náš tretí odborný tím. Po rokoch stagnácie a dokonca úpadku potrebujeme opäť začať dobiehať Európsku úniu, a to najmä v životnej úrovni. Potrebujeme dobiehať najvyspelejšie krajiny, potrebujeme rásť rýchlejšie ako ony. Členmi Rady pre dobiehanie EÚ sú preto odborníci zo SASKY, ale aj mimo nej, z praxe a najmä so skúsenosťami,“ vysvetlil predseda SASKY Richard Sulík s tým, že strana je už teraz pripravená do volieb a ľuďom opäť raz ponúkne ten najlepší program a tie najlepšie riešenia.

Predsedom rady je poslanec parlamentu za SASKU a jej tímlíder pre hospodárstvo Ján Oravec. Členmi sú poslanci Marián Viskupič a Peter Cmorej, bývalá predsedníčka parlamentného hospodárskeho výboru Jana Kiššová, bývalý viceguvernér NBS a bankový analytik Martin Barto, právnička Petra Satinová, riaditeľ Burzy cenných papierov Lukáš Bonko, generálna riaditeľka akciovky MH Manažment Marianna Ondrová, ale aj europoslanec Eugen Jurzyca, predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf, expert na ekonomický rozvoj a trhové reformy Marián Tupý, prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík a viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Róbert Spišák.

„Rada pre dobiehanie EÚ je odborná platforma, ktorá analyzuje a vyhodnocuje kľúčové faktory dobiehania únie, a to najmä v prípade ekonomických opatrení či rozpočtovej a sociálnej politiky. Pripravujeme stanoviská k návrhom zákonov, ako aj k iným vládnym, rezortným či nelegislatívnym materiálom. Predkladáme návrhy riešení, analyzujeme finančné zdroje a zároveň monitorujeme opatrenia, ktoré sa prijímajú v iných členských krajinách. Rada bude fungovať ako permanentný dialóg so všetkými, ktorým leží táto problematika na srdci,“ vysvetlil predseda rady Ján Oravec. Ako dodal, Štatistický úrad tento týždeň informoval o tom, že slovenská ekonomika začala rok s rastom 1 percento, čo je najpomalšie za dva roky, „preto potrebujeme zastaviť stagnáciu a začať rýchlo rásť.“

Podľa členky rady Jany Kiššovej je Slovensko krajinou s množstvom šikovných a pracovitých ľudí s obrovským potenciálom. „Nie je mi jedno, kam Slovensko smeruje, aké dane platíme, za akých podmienok podnikáme či ako ťažko sa naše firmy presadzujú v zahraničí len pre bariéry zo strany štátu. Som presvedčená, že len dobre a efektívne fungujúca ekonomika a zodpovedne spravované financie daňových poplatníkov dokážu vygenerovať dostatok zdrojov na kvalitné zdravotníctvo, školstvo a ostatné služby. Ako občanovi mi už len pohľad na zloženie rady dáva nádej, že je tu kvalitná ekonomická základňa s úprimným záujmom o to, aby Slovensko skutočne EÚ dobiehalo,“ uviedla.

(ts, foto: fb SaS)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x