24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

R. Fico: Nie je to náhoda, že minister zahraničia Wlachovský bol 3.5. na porade vo Washingtone

Dnes sa v parlamente mala konať mimoriadna schôdza k vláde odborníkov a skoršiemu termínu volieb, no poslanci neboli uznášaniaschopní. Podľa predsedu strany SMER – SSD Roberta Fica nie je téma predčasných volieb novou témou, nakoľko už dva roky je Slovensko doslova „tehotné“ na predčasné voľby. Ľudia si ich želali v referende, ktoré prezidentka zmarila a očakávali, že keď vláda Hegera padla v decembri, že sa urýchlene budú konať predčasné parlamentné voľby a zachráni sa, čo sa ešte dá. Vtedy prezidentka vyhlásila, že si želá, aby voľby boli do konca júna, inak hrozila, že vymenuje úradnícku vládu. No klamala, voľby sa budú konať 30. septembra, čo je pre Slovensko najhoršie riešenie. A pre prezidentku a pre koalíciu to najlepšie.

„Môže tu ktokoľvek rozprávať, že sa má vytvoriť nejaká vláda odborníkov. Nechceme komentovať mená, ktoré nie sú potvrdené, ale minimálne pri pánovi Šimkovi, ktorého ja osobne rešpektujem, môžeme skonštatovať, že pán Šimko je predovšetkým profesionálny politik a nie profesionálny úradník. Bol vo všetkých funkciách, aké existujú vo vláde Slovenskej republiky. Počúvame mená, že tu budú poradcovia či už pána Hegera, bývalí štátni tajomníci, ktorí boli nominovaní súčasnou vládnou koalíciou, je evidentné, že prezidentka chce zachrániť túto vládnu koalíciu a hodila im záchranné koleso,“ uviedol R. Fico. Je presvedčený, že to bude kontinuita toho, čo tu u máme s nejakými prvkami Progresívneho Slovenska a všetci sa budú tváriť, že nenesú zodpovednosť za nič.

Preto je povinnosťou každého politika postaviť si otázku, čo je priorita. Je to záujem Čaputovej, Hegera, Matoviča, Šimečku? Na prvom mieste musí byť istota, že ďalší prepad SR nebude pokračovať. No je tu obrovská hrozba, že úradnícka vláda nič neurobí v nasledujúcom období, no môže prijať rozhodnutia, na ktorých nie je v politike žiadna zhoda.

„Ak má byť pán Wlachovský ministrom zahraničných vecí, pýtame sa, čo robil vo Washingtone tretieho mája? On to sám ešte napísal, bol som sa poradiť a americkými kolegami o tom, ako bude vyzerať summit NATO, ako sa budú vyzbrojovať ďalšie armády, predovšetkým slovenská armáda, bol sa pýtať na ďalšie témy a projekty, kde bez toho, aby mal suverénny postoj Slovenskej republiky si išiel vypočuť pokyny, ktoré bude pravdepodobne aj plniť. Kto bol s ním? Bola s ním manželka pána Valáška, poslanca za Progresívne Slovensko, ktorá dnes pracuje v prezidentskej kancelárii,“ priblížil. Tiež nie je zhoda na tom, ako budeme postupovať v prípade členstva Ukrajiny v NATO. Preto je na mieste otázka, či si bol v USA pýtať príkaz, ako sa má správať zastupujúca osoba na summite NATO v otázke politickej pozvánky pre Ukrajinu.

Ďalej nemecký spolkový kancelár Scholz vyhlásil, že je treba otvoriť základné zmluvy v EÚ, aby momentálna právna úprava, ktorá hovorí, že o zásadných otázkach zahraničnej politiky potrebujete súhlas všetkých členských štátov EÚ, už neplatila a bola iba nejaká kvalifikovaná väčšina. Čo by to znamenalo? Že Nemci a Francúzi sa stretnú na summite oznámia svoje rozhodnutia, napríklad o povinných migračných kvótach.

Prezidentka sa nestretla s opozíciu, bavíme sa o dvoch stranách, ktoré prešli parlamentnými voľbami, SMER – SSD a Kotlebova strana. Tým dala jasne najavo, že nepotrebuje počuť iný názor, pretože by si vypočula veľmi tvrdý názor na jej kroky v politike a aké nebezpečenstvo jej politická línia predstavuje.

R. Fico povedal, že za týchto okolností bol bez pochybností presvedčeným, že voľby musia byť čo najrýchlejšie. Potvrdil, že ani jeden poslanec SMERu – SSD nezahlasuje za tento prezidentkin experiment zostaviť túto progresívnu úradnícku vládu. Trvá na tom, že je stále čas zmeniť termín predčasných volieb tak, aby sa konali začiatkom júla. Vyžadovalo by to síce zmeny termínov a zákonov týkajúcich sa priebehu volieb, no už 8. júla by tak podľa jeho slov boli známe výsledky volieb a vzišla by z nich vláda s riadnym mandátom od ľudí.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x