26.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

R. Fico: Matovič je expert na mačky a paradajky, blížime sa k bankrotu štátu? (video)

Dnes sme svedkami rozkladu vládnej koalície a snahy zachrániť ju za každú cenu. Ministerka Kolíková totiž s viacerými kolegami prešla zo strany Za ľudí do strany SaS. Vládna koalícia sa totiž podľa Roberta Fica zaoberá len a len sama sebou.

„Nás zaujíma, či je táto vládna koalícia schopná reagovať na najväčšie výzvy v štáte alebo už definitívne rezignovala. Mám pocit, že Heger ako predseda vlády sa niekde duchovne pripravuje na návštevu svätého otca. Predpokladám, že pani Čaputová si skúša tretie šaty, aby dobre vyzerala na fotografiách. Kollár má problémy sám so sebou a okrem toho vidíte, že musia riešiť funkčnosť vládnej koalície, nehovoriac o policajných manévroch ako nacvičujú, ako budú voziť Svätého otca po Bratislave,“ povedal na tlačovej besede predseda strany SMER – SD Robert Fico.

Podľa neho platí, že keď protivník robí chyby, netreba ho rušiť. SMER – SD však nebude ticho a preto sa venuje „chlebovým“ témam. Vyjadril sa k stavu verejných financií, pričom pripomenul, že na čele ministerstva financií sedí uznaný daňový podvodník, ktorý netuší, aký bol deficit a verejný dlh v roku 2020 a aký má byť v roku 2021. „Ste to v priamom prenose videli v nedeľu v televízii, kde bývalý minister financií Laco Kamenický tieto otázky postavil Matovičovi. On netuší. Zabáva nás mačiatkami a úrodou paradajok od pani manželky, ale to na ministra financií nemôže postačovať. On nereaguje, lebo netuší.“ Slovensko je najhoršie hospodáriaca krajina v celej EÚ, čo sú konkrétne údaje, ktoré to potvrdzujú.

„Chcem slovenskej verejnosti pripomenúť, že tejto bandičke sa podarilo počas prvého roku vládnutia zvýšiť verejný dlh na 60,5%, z úrovne 48,2% v roku 2019, išlo o 10 miliárd eur. Rovnako môžem potvrdiť, že my sme sa blížili pri deficite k nule, dnes sa bavíme o miliardách eur, ktoré predstavujú deficit verejných financií. Aký je výsledok zvýšenia toho dlhu? Rastie nám počet dlhodobo nezamestnaných ľudí. Zanikajú nám živnostníci. Máme obrovské problémy v niektorých sektoroch, ako je cestovný ruch, ako je agrosektor. Taký najpríznačnejší výsledok tejto vlády je takmer 13 tisíc obetí covidu, lebo táto vláda kradla peniaze v roku 2020,“ vymenoval.

Robert Fico priblížil, že v najbližšom roku nás čaká ťažká úloha, a to vyriešiť výdavky štátu na úrovni približne 8 miliárd eur. Vláda však ponúka riešenia, ako zvýšiť vek odchodu do dôchodku, alebo platenie vyšších odvodov, prípadne zvýšenie daní. „Prečo Matovič nezvolal krízový ekonomický štáb? Prečo nezasadá pravidelne tripartita? Dal by som do toho aj okruh samospráv, miestnych a regionálnych, lebo tiež výrazným spôsobom ovplyvňujú financie. Chceme vyzvať vládu Slovenskej republiky, aby predstavila jasný plán, ako tých 8 miliárd, čo nakradli idú riešiť. Nech sa nám neukazujú na oči s riešením, že ideme zvyšovať vek odchodu do dôchodku, že ideme zvyšovať spotrebné dane alebo že ideme zobrať mestám a obciam.“ Pre SMER – SD je alarmujúca skutočnosť, že Slovensku bude vnímaná zo strany EÚ ako krajina, ktorej hrozí bankrot a vláda nevie, čo má robiť.

Od roku 2022 vláda avizovala zvyšovanie cien potravín, nakoľko majú byť drahšie komodity. SMER – SD kladie otázku, prečo nesedí minister pôdohospodárstva, minister financií a predseda vlády s obchodnými reťazcami a s výrobcami produktov v agrosektore? Prečo nehľadajú cestu cez znižovanie marže v obchodných reťazcoch a cez spotrebné dane? SMER – SD odmieta filozofiu, že vláda urobí z chudobných ešte chudobnejších a z bohatých ešte bohatších, no táto vláda nič iné ponúknuť nevie a presne k tejto filozofii smeruje.

Robert Fico sa ďalej vyjadril k téme pandémie covid. Vyzval vládu, aby prestala balamutiť vládu očkovaním, pričom jediný, kto si mädlí ruky sú výrobcovia vakcín a ide iba o obrovský farmabiznis, keďže sa už hovorí, že najohrozenejší sú tí, ktorí sú zaočkovaní dvomi dávkami a treba dávku tretiu.

Podpredseda strany Erik Kaliňák povedal, že pozostalí lekárov a ďalších zdravotníkov, ktorí pracovali počas prvej alebo druhej vlny a umreli, stále neboli odškodnení. Máme 1300 sestričiek, ktoré odchádzajú zo zdravotníctva v čase, keď prichádza tretia vlna pandémie. Máme súkromné firmy, ktoré odstupujú od zmlúv na stavebné projekty, pretože ich nevedia dokončiť v zazmluvnených sumách. „Toto sa týka aj európskych peňazí. Pani Remišová sa tešila, ako máme vysoko zakontrahované európske fondy, ľudia budú od toho odstupovať. Nikdy sa tie peniaze nevyčerpajú a to, čo nás čaká s európskymi fondami v prípade pani Remišovej bude apokalypsa pre Slovensko.“

Hospodárenie štátu, ktoré smeruje k bankrotu výrazne narúša filozofiu sociálneho štátu. A je to práve vláda, v ktorej sedí Richard Sulík, ktorý svojho času hovoril že ekonomické opatrenia SMERu dovedú Slovensko na tzv. grécku cestu a budeme vo veľkom dlhu. SMER – SD však odovzdal krajinu s najlepšími číslami v histórii. Slovensko je však žiaľ lídrom v EÚ v rámci nezodpovedného hospodárenia a sme svedkami toho, že súčasná pravicová vláda zvýšila zadlženie Slovenska o viac ako 10 miliárd a zvýšil sa deficit o cca 12%. To sú ekonomické opatrenia a sociálna politika, ktoré ťahajú Slovensko smerom do krachu. „Sme ekonomicky nedôveryhodní a budeme za to znášať následky. Počas vlád SMERu bolo Slovensko dôveryhodným štátom a na medzinárodných trhoch sme si požičiavali peniaze za negatívne úroky, pretože sme boli dôveryhodní. Výsledok vládnutia Matoviča a Sulíka je ten, že sa nám ratingy pomaly zhoršujú, budeme si požičiavať za čoraz horších podmienok. Ten bankrot je čím ďalej, tým reálnejší,“ uzavrel člen predsedníctva strany Igor Melicher.

YouTube video

Zdroj: TS/foto FB

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články