10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Projekt MOVIR: Stanovisko TUKE k vedeckému výskumu

Stanovisko nám poslal Marek Košuda, prodekan pre rozvoj LF TUKE v Košiciach

Kolégium dekana sa dňa 11.10.2021 uznieslo a odsúhlasilo nasledujúce stanovisko:

Cieľom projektu je vedecký výskum, ktorý je poslaním a neoddeliteľnou súčasťou činnosti výskumných univerzít. Projekt má výskumný charakter a je zameraný na integráciu senzorov, komunikačných a navigačných systémov, s ktorými má LF TUKE dlhodobé skúsenosti. 

https://www.nitranoviny.sk/na-co-bude-sluzit-monitorovaci-system-pre-ochranu-izolovanych-a-rizikovych-skupin-obyvatelstva-pred-sirenim-virusovych-ochoreni/

Zámerom projektu je výskum inovatívnych možností využitia senzorov pre potreby ochrany objektov a vybraných chránených priestorov. Výsledky výskumu môžu byť využité aj pre potreby ochrany izolovaných skupín obyvateľov pred šírením vírusových ochorení. Ide o získavanie nových poznatkov z oblasti integrácie senzorov, komunikačných a napájacích systémov.

Predmetom projektu nie je žiadny chemický, ani biologický výskum a ani segregácia obyvateľstva na základe toho či sú, alebo nie sú zaočkovaní.  Z pohľadu technických a funkčných vlastností nebude systém schopný rozpoznať zaočkovanie, zdravotný stav, ani fyziologické parametre ľudského organizmu.

Technická univerzita v Košiciach, ako hlavný riešiteľ výskumného projektu sa dištancuje od šírenia poplašných správ a v plnej miere podporuje stanovisko Ministerstva obrany SR v jej snahách o elimináciu polarizácie spoločnosti spôsobenou šírením nepravdivých informácií a poplašných správ.

Projekt je koncipovaný tak, aby jeho výsledky pomohli v budúcnosti pri karanténnych opatreniach zmierniť psychologický dopad na ľudí, ktorí karanténu musia podstúpiť.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články