19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

NA ČO BUDE SLÚŽIŤ? Monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení

Technická Univerzita v Košiciach (TUKE) a Centrum výcviku Lešť získali z európskych zdrojov viac ako 3,6 milióna eur na vývoj a testovanie mobilného monitorovacieho systému na ochranu pred šírením vírusových ochorení. 

Projekt sa volá MOVIR a informácie o ňom nájdete na stránke movir TU.

Čo je to však za projekt? Ako sa uvádza na samotnej stránke, ide o monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení. Žiadne detailnejšie vysvetlenie tam však uvedené nie je.

NA ČO BUDE SLÚŽIŤ? Monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení

Cieľ projektu:

Cieľom projektu je vytvorenie a otestovanie mobilného monitorovacieho
systému určeného na ochranu izolovaných skupín obyvateľstva pred šírením
vírusových ochorení alebo opačne na ochranu obyvateľstva pred
izolovanou skupinou identifikovanou ako zdroj rizika
, vrátane návrhu,
vývoja a overenia modelov správania sa jednotlivcov a entít.

Systém bude vybudovaný z mobilných senzorických prvkov, mobilnej monitorovacej stanice a cloudového dátového systému.

Mobilné senzorické prvky budú inštalované vo forme samostatných, voľne stojacich zariadení, ktorých rozložením v priestore vznikne senzorická sieť.

Systém bude mobilný a nezávislý od pozemnej infraštruktúry.

Projekt má okrem samotného návrhu uceleného systému za cieľ aj jeho testovanie v teréne so zohľadnením potenciálne vplývajúcich faktorov ako poveternostné podmienky, prašnosť, vibrácie, či prítomnosť zvery.

Cieľom je vytvoriť mobilný monitorovací senzorický systém, ktorý nebude závislý od lokálnych rozvodov elektrickej energie, a ktorý vizuálne nezmení ráz vymedzeného priestoru, a teda nespôsobí dodatočnú psychickú záťaž pre žiadnu z chránených strán.

Tieto informácie sú uvedené priamo na stránke.

Ak viete o tomto projekte viac, napíšte mi na redakcia@nitranoviny.sk

foto: ilustračné, freepick

(Heď)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články