15.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Prírodná rezervácia Devínska Kobyla bude prístupná verejnosti

Prírodná rezervácia Devínska Kobyla, ktorá by mala vzniknúť pri Bratislave, bude prístupná verejnosti. Envirorezort predloží návrh na schválenie vláde po ukončení rokovania s dotknutými subjektami a vyhodnotení medzirezortného pripomienkového konania. Informovalo tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. V záujme rezortu je, aby tieto procesy prebehli v najbližších mesiacoch.

„Voľný pohyb osôb, na rozdiel od lesného hospodárstva, nemá v tomto území preukázateľne negatívny vplyv na priaznivý stav lesných spoločenstiev, a preto nie je nevyhnutné ho aktuálne obmedzovať,“ uvádza rezort. Ráta tiež so zachovaním poľovníctva v rozsahu potrebnom na zabezpečenie regulácie premnoženej raticovej zveri, a to predovšetkým diviakov.

Envirorezort tvrdí, že v skutočnosti nejde o vyhlásenie novej rezervácie, ale o rozšírenie už existujúcej rezervácie vyhlásenej v roku 1964. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny nie je možné existujúce chránené územia priamo „rozširovať“. Pôjde o zrušenie existujúcej rezervácie s rozlohou približne 100 hektárov a súčasné vyhlásenie novej rezervácie s rozlohou takmer 652 hektárov, priblížilo.
      V prírodnej rezervácii by mala byť vymedzená zóna A s najvyšším piatym stupňov ochrany na výmere asi 495 hektárov. V zóne B by mal byť štvrtý stupeň ochrany. V tomto prípade ide o nelesné územia vo výmere približne 156 hektárov, hovorí MŽP.  

Zdroj: TASR

Foto: slovakia.travel.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články